მთავარისიახლეებისაზოგადოება"დაფიონი" ხვალ, 19:00 საათზე, პარლამენტთან აქციას აანონსებს
“დაფიონი” ხვალ, 19:00 საათზე, პარლამენტთან აქციას აანონსებს
ახალგაზრდული მოძრაობა “დაფიონი” აცხადებს, რომ რუსული კანონისა და ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების გასაპროტესტებლად ხვალ, 31 მაისს, 19:00 საათზე პარლამენტთან შეიკრიბებიან.
“არ გავჩერდებით, არ შევჩერდებით. ბრძოლა გრძელდება გამარჯვებამდე.
ხვალ, 31 მაისს, 19:00- ზე ვიკრიბებით პარლამენტის წინ”, – წერს მოძრაობა სოციალურ ქსელში.
რა ხდება:
კანონის შემობრუნებას საზოგადოების მწვავე პროტესტი და კრიტიკა მოჰყვა. მათ შორის, ჩვენი დასავლელი პარტნიორების მხრიდან, რომლებიც პირდაპირ მოუწოდებდნენ ხელისუფლებას, არ გადეხვია ქვეყნის ევროპული გზიდან და არ მიეღო კანონი. სამართალდამცავებმა რამდენიმე აქცია დაშალეს სპეციალური საშუალებების – წიწაკის სპრეი, წყლის ჭავლი, ცრემლსადენი გაზი – გამოყენებით. პოლიციამ არერთ აქციის მონაწილეზე იძალადა, მედიაში გავრცელებულ კადრებში კარგად ჩანს როგორ სცემენ ნიღბიანი პირები დაკავებულებს. ამ დრომდე არც ერთი სამართალდამცავი პასუხისგებაში მიცემული არაა.
პრეზიდენტმა რუსულ კანონს ვეტო დაადო, თუმცა 28 მაისს პარლამენტმა ის დაძლია. აღნიშნუულს იმავე საღამოს მოჰყვა კრიტიკული გამოხმაურებები დასავლელი პარტნიორების, მათ შორის ევროკავშირისა და ამერიკის მხრიდან.