მთავარისიახლეებისაზოგადოებაევროკავშირში უვიზოდ მიმოსვლის პროცედურების სავარაუდო დამრღვევთა უმეტესობა თბილისსა და იმერეთის რეგიონში მცხოვრებია
ევროკავშირში უვიზოდ მიმოსვლის პროცედურების სავარაუდო დამრღვევთა უმეტესობა თბილისსა და იმერეთის რეგიონში მცხოვრებია
ევროკავშირში უვიზოდ მიმოსვლის პროცედურების სავარაუდო დამრღვევთა უმეტესობა თბილისსა და იმერეთის რეგიონში მცხოვრებია, – ამის შესახებ ჟურნალისტებს სიდა-ს აღმასარულებელმა დირექტორმა ზვიად დევდარიანმა განუცხადა.ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის შვიდი თვის შედეგები დღეს ნატო-სა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში შეაჯამეს.როგორც დევდარიანმა აღნიშნა, სტატისტიკა აჩვენებს, რომ უვიზო მიმოსვლით ბევრი ადამიანი სარგებლობს, თუმცა დასაფიქრებელია მონაცემები იმ ადამიანებისა, რომლებმაც სავარაუდოდ დაარღვიეს უვიზოდ შენგენის ზონაში ყოფნის პროცედურები."შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ დამრღვევთა რიცხვი საგანგაშო არ არის, თუმცა იძლევა საფუძველს, რომ საინფორმაციო კამპანიები ვაწარმოოთ მათ შორის იმ რეგიონებში, საიდანაც ყველაზე მეტი ადამიანი წავიდა და უკან აღარ დაბრუნდა. მოსახლეობამ უნდა იცოდეს, რომ სამწუხაროდ, შესაძლოა უვიზო მიმოსვლა შეჩერდეს", – განაცხადა დევდარიანმა.მისივე განმარტებით, მოსახლეობას კარგად უნდა განემარტოს, რომ სხვა ქვეყანაში დარჩენით პრობლემები ექმნებათ მათაც და საქართველოსაც."ყოველთვიური ანალიზი არ არსებობს, თუმცა მაგალითად, მოლდოვაში იმ ადამიანების რაოდენობა, ვინც დატოვა ქვეყანა და უკან არ დაბრუნდა, იყო 16%. ჩვენთან არის 6%, ანუ შედარება გვაძლევს საფუძველს ითქვას, რომ მონაცემები არ არის საგანგაშო, თუმცა მეორე მხრივ, დამრღვევთა სავარაუდო რაოდენობა ყველა უწყებას უბიძგებს მოქმედებისკენ. გამოიკვეთა, რომ თბილისი, ასევე იმერეთის ქალაქებია ის ქალაქები, სადაც ყველაზე მაღალია პროცენტი ადამიანების, რომლებმაც, სავარაუდოდ, დაარღვიეს უვიზოდ მიმოსვლის პროცედურები", – აღნიშნა დევდარიანმა.