მთავარისიახლეებიკონფლიქტებიენგურის ხიდზე გავრილოვის ღამის შემდეგ დაწესებული დამატებითი შეზღუდვები მოხსნილია
ენგურის ხიდზე გავრილოვის ღამის შემდეგ დაწესებული დამატებითი შეზღუდვები მოხსნილია
აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების სამსახურის ცნობით, შეზღუდვები, რომელიც ენგურის ხიდზე 27 ივნისს დაწესდა, მოხსნილია.
შეზღუდვების მიზეზად ხაჯიმბას ხელისუფლება ასახელებდა საქართველოს ტერიტორიაზე, მიმდინარე “პროვოკაციული ხასიათის” საპროტესტო აქციებით, რომელიც ,,საფრთხეს უქმნიდა “აფხაზეთის სახელმწიფოებრიობას” .
შეზღუდვების დაწესდა აფხაზეთის ე.წ მიმართვის საფუძველზე, რომელიც მოყვა „ევროპული საქართველოს“ წევრის აკაკი ბობოხიძის მიერ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სავარძელში მოკალათებული სერგეი გავრილოვის მიმართ: გებრძოდით და ყოველთვის შეგებრძოლებით. სად არის აფხაზეთი, სად არის სამაჩაბლო, გაეთრიეთ ამ ქვეყნიდან“, რაც აფხაზეთში მიიღეს როგორც ღია მუქარა მათი სახელმწიფოებრიობის მიმართ.
აფხაზეთის მტავრობის განკარგულებასი საზღვტრის ჩაკეტვის შესახებ, არგუმენტი უფრო ზოგადი მნისვნელობითიყო ფორმულირებული: “საქართველოში მასობრივი საპროტესტო აქციები მიმდინარეობს, რასაც პროვოკაციული ხასიათი აქვს. აქციები ასევე ქალაქ ზუგდიდში ტარდება, რომელიც საზღვართან ახლოს მდებარეობს” – ეწერა მთავრობის განცხადებაში.