მთავარისიახლეებიპირველი შემთხვევაა, როდესაც 3 მაისს პატიმარი ჟურნალისტით ვხვდებით - კუპრაშვილი
პირველი შემთხვევაა, როდესაც 3 მაისს პატიმარი ჟურნალისტით ვხვდებით – კუპრაშვილი
რეგიონულ მაუწყებელთა ალიანსის” დირექტორი, ნათია კუპრაშვილი ამბობს, რომ ეს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ქართული მედია პრესის თავისუფლების დღეს პატიმარი ჟურნალისტით ხვდება.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორის შეფასებით, არ გავა ერთი დღეც კი, როდესაც სხვადასხვა ხერხით ივანიშვილის რეჟიმი მედიაზე ზეწოლას არ ახორციელებდეს.
წელს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ჩვენ ვხვდებით ქალი პატიმარი ჟურნალისტით 3 მაისს. ვინ რა უნდა წაართვა ამ ქვეყანას, ვიდრე მზია ამაღლობელის ამბით ართმევენ თავის ტრადიციებს და კულტურას. ჩვენთვის ეს მძიმე დღეა. გათავისებული გვაქვს, რომ ამ უსამართლობას ვერაფერს ვშველით. თითოეულ დღეს ერთი შემთხვევა მაინც მოდის მედიაზე ზეწოლის. ერთადერთი, რასაც “ქართული ოცნება” არ აკეთებს, არის ის, რომ თვითონ არ შედის და არ ხურავს. ან თავი უნდა მოიკლა, ან უნდა დაგაპატიმრონ, ან უნდა დაგიკეტონ შემოსავლის ყველა წყარო, გაგაშავონ, შენ წინააღმდეგ კამპანია უნდა აწარმოონ”. – განაცხადა ნათია კუპრაშვილმა.
დღეს 3 მაისია, მსოფლიო პრესის თავისუფლების დღე, რომელსაც საქართველო უმძიმესი სტატისტიკით ხვდება. მხოლოდ ერთ წელიწადში, ივანიშვილის რეჟიმის მიერ გატარებული ანტიდემოკრატიული პოლიტიკის გამო, მედიის უფლებების დარღვევის 340-ზე მეტი შემთხვევაა დაფიქსირებული.
კვლევის შედეგებს მედიის, ინფორმაციის და სოციალური კვლევების ცენტრი აქვეყნებს და წერს, რომ დაფიქსირდა 112 ფიზიკური ძალადობის შემთხვევა, 12 უკანონო დაკავების ფაქტი და 77-ჯერ შეზღუდული უფლება სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულების დროს.
ერთ წელიწადში პირველად შეიქმნა პრეცედენტები, როცა ჟურნალისტებს ქუჩა-ქუჩა დასდევდნენ ნიღბიანი ზონდერ დაჯგუფებები და ლამის სასიკვდილოდ იმეტებდნენ. საქართველოს დღეს პირველად ჰყავს ქალი პოლიტპატიმარი, ჟურნალისტი მზია ამაღლობელი.
ამასთან, უკვე დაიხურა ერთი კრიტიკული არხი, ათობით ჩვენი კოლეგა კი რეჟიმის რეპრესიების გამო საკუთარ პროფესიას ჩამოშორდა.