მთავარისიახლეებიიუსტიციის სამინისტრომ რუსული კანონის რეესტრის ვებგვერდი აამოქმედა
იუსტიციის სამინისტრომ რუსული კანონის რეესტრის ვებგვერდი აამოქმედა
იუსტიციის სამინისტრომ აამოქმედა რუსული კანონის ფარგლებში ორგანიზაციების დასარეგისტრირებლად განკუთვნილი რეესტრის ვებგვერდი. არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციების, რომლებიც დაფინანსებას პარტნიორი ქვეყნებიდან იღებენ, ამ რეესტრში დარეგისტრირებას რუსული კანონი ავალდებულებთ. ამ დროისთვის, [5 აგვისტო, 13:34] ამ რეესტრში არც ერთი ორგანზიაცია არ იძებენება.
ცნობილია, რომ ონლაინმედიები, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციები არ აპირებენ დარეგისტრირდნენ ე.წ. აგენტების რეესტრში და რუსული კანონის მიღების შემდეგ მათ დაუმორჩილებლობა გამოაცხადეს. რუსული კანონი სამი – პრეზიდენტის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და დეპუტატების – სარჩელებითაა გასაჩივრებული საკონსტიტუციო სასამართლოში.
იუსტიციის მინისტრმა, რატი ბრეგაძემ განაცხადა, რომ პირველი აგვისტოდან ორგანიზაციებს მოუწევდათ განაცხადების გაკეთება, რადგან კანონი ამ დღიდან ამოქმედდა.
“თუ ორგანიზაცია არ შეასრულებს კანონით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს, ანუ არ დაემორჩილება საქართველოს კანონმდებლობას, ასევე კანონში არის გაწერილი, იცით თქვენ კარგად შესაბამისი პასუხისმგებლობა, რაც გულისხმობს 25 ათასი ლარით დაჯარიმებას”, – თქვა მინისტრმა.