მთავარისიახლეებიმსოფლიოისრაელის არმიის ჯარისკაცებმა გრეტა თუნბერგისა და 11 აქტივისტის გემი დააკავეს
ისრაელის არმიის ჯარისკაცებმა გრეტა თუნბერგისა და 11 აქტივისტის გემი დააკავეს
ისრაელის თავდაცვის მინისტრის ბრძანება, არ დაეშვათ ღაზის სექტორის ნაპირებთან გრეტა თუნბერგის “სელფის გემის” მიშვება, შესრულებულია:
გემი, რომელსაც პროპალესტინური „თავისუფლების ფლოტილიის კოალიცია“ (FFC) მართავს, ღაზაში სიმბოლური დახმარების ჩატანას და იქ არსებული ჰუმანიტარული კრიზისის შესახებ საერთაშორისო ცნობიერების ამაღლებას გეგმავდა, დაკავებულია ისრაელის არმიის ჯარისკაცების მიერ.
ორგანიზაცია FFC-მ განაცხადა, რომ გემი „უკანონოდ დააკავეს, მისი უიარაღო სამოქალაქო ეკიპაჟი გაიტაცეს და მის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან ტვირთს, მათ შორის ბავშვების საკვებს, საკვებს და სამედიცინო მარაგის კონფისკაციას გაუკეთეს“.
ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დაადასტურა, რომ Madleen-ი ისრაელის კონტროლის ქვეშაა და დასძინა, რომ მისი მგზავრები, სავარაუდოდ, სამშობლოში დაბრუნდებიან. უწყებამ გემს „სელფის იახტა“ უწოდა და განაცხადა, რომ ყველა მგზავრი უსაფრთხოდ და უვნებლად არის და რომ ბორტზე არსებული დახმარება ღაზაში რეალური ჰუმანიტარული არხებით გაიგზავნება.
შეგახსენებთ, ისრაელის თავდაცვის მინისტრმა გუშინ ბრძანება გასცა, რომ გემი ნებისმიერ ფასად უნდა დაეკავებინათ.