მთავარისიახლეებისენატორმა შაჰინმა "ქართველი ხალხის აქტი" აშშ-ის ეროვნული თავდაცვის ავტორიზაციის აქტის კანონპროექტში შესწორების...
სენატორმა შაჰინმა “ქართველი ხალხის აქტი” აშშ-ის ეროვნული თავდაცვის ავტორიზაციის აქტის კანონპროექტში შესწორების სახით წარადგინა
სენატორმა ჯინ შაჰინი წარადგინა “ქართველი ხალხის აქტი”, როგორც ეროვნული თავდაცვის ავტორიზაციის აქტის ძირითად ცვლილება. ინფორმაცია კონგრესის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულია.
ვაშინგტონში მომუშავე ჟურნალისტი ალექს რაუფოღლუ წერს, რომ შესწორება მოითხოვს სანქციებს და დამატებით ზომებს ქართველი ხალხის მხარდასაჭერად.
მისივე თქმით, ერთ-ერთი ცვლილება მოუწოდებს აშშ-ს მთავრობას, განიხილოს მოგზაურობის შეზღუდვები/სანქციები იმ პირების მიმართ, რომლებიც პასუხისმგებელნი არიან ნებისმიერი ქმედებაზე, რომელიც ხელს უშლის საქართველოს სვლას ევროატლანტიკურ ინტეგრაციისკენ, რომელიც მოიცავს ძალადობას/დაშინებას საქართველოს მოქალაქეების, სამოქალაქო საზოგადოების/ოპოზიციური პარტიების მიმართ.
გარდა ამისა, ჟურნალისტი წერს, რომ აღნიშნული ცვლილება ასევე მოუწოდებს სანქციების დაწესებისკენ “ნებისმიერი პირის მიმართ, რომელიც მუშაობს საქართველოს მთავრობის სახელით მომუშავე ხელმძღვანელ თანამდებობის პირად, მათ შორის სამართალდამცავი, დაზვერვის, სასამართლო ან ადგილობრივი ან მუნიციპალური ხელისუფლების სახელით” — და მათი ოჯახის წევრების მიმართ”.