მთავარისიახლეებიკონფლიქტებიდღის ბოლო ამბები ყარაბაღიდან
დღის ბოლო ამბები ყარაბაღიდან
სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის შეტაკებების დროს მინიმუმ 16 სამხედრო და რამდენიმე მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა. ამის შესახებ ინფორმაციას „როიტერსი“ ავრცელებს.
როგორც სააგენტო, მთიანი ყარაბაღის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით წერს, მათი მხრიდან 16 ჯარისკაცი დაიღუპა და 100-ზე მეტი დაიჭრა მას შემდეგ, რაც აზერბაიჯანმა საჰაერო და საარტილერიო შეტევა დაიწყო.
აზერბაიჯანული მხარე კი აცხადებს, რომ მისმა ძალებმა სომხეთის იერიშებს უპასუხეს და სომხური მხარის მხრიდან განხორციელებული დაბომბვის შედეგად, გარდაცვლილია ერთი ოჯახის ხუთი წევრი.
აზერბაიჯანი ასევე აღნიშნავს, რომ მისმა ძალებმა აიღეს კონტროლი შვიდ სოფელზე.
მთიანმა ყარაბაღმა თავდაპირველად ეს ინფორმაცია უარყო, მაგრამ მოგვიანებით აღიარა ”გარკვეული პოზიციების” დაკარგვა და განაცხადა, რომ მშვიდობიან მოსახლეობაშიც არის მსხვერპლი.
ცნობისთვის, სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე ვითარება კვლავ გამწვავდა. ისინი შექმნილი ვითარების გამო პასუხისმგებლობას ერთმანეთს აკისრებენ.
სომხეთმა და აზერბაიჯანმა განვითარებული მოვლენების გამო საომარი მდგომარეობა გამოაცხადეს.