მიხეილ სააკაშვილი 17 ოქტომბერს კიევში დიდ სახალხო შეკრებას აანონსებს.
,,გადავწყვიტეთ შევუერთდეთ სამოქალაქო აქტივისტების ინიციატივას და შევიკრიბოთ 17 ოქტომბერს კიევში  სამი მოთხოვნით:
ანტიკორფციული საასამართლოების შექმნა:
დეპუტატების ხელშეუხებლობის გაუქმება:
ახალი საარჩევნო კანონის შექმნა.
დანარჩენ მოთხოვნებს 17 სექტემბრამდე ჩვენ ჩამოვაყალიბებთ უკრაინაში მოსახლეობასთან შეხვედრების შემდეგ''.- წერს მიხეილ სააკაშვილი საკუთარ ფეისბუქის გვერდზე.
გუშინ მიხეილ სააკაშვილი ივანო-ფრანკოვსკში იმყოფებოდა. მას მოსახლეობამ ვეჩეს მოედანზე მასშტაბური შეხვედრა მოუწყო.
,,პოლიტიკოსმა ხალხს უკრაინულ ენაზე მიმართა. ,,ახლა ჩვენ ვივლით მთელ ქვეყანაში, რომ გავიგოთ ხაკხის მოთხოვნები,  შევაგროვოთ მათი კითხვები, შემდეგ დავბრუნდეთ და ამ კითხვებით , ამ მოთხოვნებით მშვიდად ჩავიდეთ კიევში''- განაცხადა მან.
მიხეილ სააკაშვილის მხრადსაჭერად ივანო-ფრანკოვსკში ჩავიდა სახალხო ეპუტატი ეგორ სობოლევი. სცენაზე აიყვანეს ბავშვები, ,,რომელთაც აღარ უნდა მოუწიოთ მაიდნებზე დგომა და ბრძოლა.'' აღნიშნა იგორ სობოლევმა, დამოუწოდა ხალხს ჩაებას ერთიან მოძრაობაში ქვეყნის მომავლისათვის. – წერს უკრაინული მედია.
აღსანიშნავია, რომ ივანო – ფრანკოვსკის საოლქო საბჭომ გააკტეთა ოფიციალური  მიმართვა პრეზიდენტ პეტრო პოროშენკოსადმი ხელი აიღოს ოპონენტების  დევნაზე საზოგადოებრივი და პოლიტიკური საქმიანობისათვის. ეს არის პირველი განაცხადი მიხეილ სააკაშვილის მხარდაჭერაზე  უკრაინის საოლქო საბჭოებს შორის, უახლოეს პერიოდში ასეთი განცხადებების გაკეთებას გეგმავს კიდევ რამდენიმე ოლქის საბჭო.  – ინფორმაციას ამის შესახებ მიხეილ სააკაშვილის მოძრაობის პრესსამსახური ავრცელებს.