მთავარისიახლეებიმსოფლიოისრაელში დაკავებულია 8 ადამიანი, რომელიც ეჭვმიტანილია ტყის ხანძრების ხელოვნურად გაჩაღებაში
ისრაელში დაკავებულია 8 ადამიანი, რომელიც ეჭვმიტანილია ტყის ხანძრების ხელოვნურად გაჩაღებაში
ძლიერი ხანძრის გამო ისრაელის ქალაქ ჰაიფადან და მიმდებარე რაიონებიდან 60 ათასზე მეტი ადამიანის ევაკუაცია მოხდა.  ისრაელის ხელისუფლების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, მეხანძრეები ლაპარაკობენ ხანძრის მინიმუმ  ათ კერაზე , რაც პირდაპირ მიუთითებს, რომ ცეცხლი უბრალო დაუდევრობით ან სხვა ბუნებრივი მიზეზით არ გაჩენილა.
ტყის ხანძარმა, რომელსაც ბოლო 3 დღეა ებრძვიან ქვეყნის ცენტრალურ რეგიონში, დასახლებულ პუნქტებამდე მიაღწია, მან შთანთქა რამდენიმე საცხოვრებელი სახლი, თუმცა მოქალაქეები უკვე ევაკუირებული იყვნენ და მსხვერპლი არ არის. ოფიციალური ინფორმაციით საავადმყოფოებშია გადაყვანილი ჰაიფას 30 მცხოვრები, რომელთაც სხვადასხვა ხარისხის დამწვრობები აქვთ მიღებული.
სახელმწიფოს დიდი ძალისხმევა დასჭირდა მისი ლოკალიზებისა და  დასახლებულ პუნქტებში შემდგომი გავრცელების შეჩერებისათვის. ხანძრის ჩაქრობაში ისრაელის ავიაციასთან ერთად ჩართული იყო საბერძნეთიდან და კვიპროსიდან გამოძახებული თვითმფრინავებიც.
მიუხედავად იმისა, რომ აალების თითქმის ყველა კერა  ლიკვიდირებულია ან ლოკალიზებული, ათი ათასობით ადამიანი ვერ ბრუნდება სახლებში, რადგან არსებობს განმეორებითი აალების რეალური შესაძლებლობა
ისრაელის ხელისუფლება შესაძლო დივერსიაზე საუბრობს და აცხადებს, რომ თუ გამოძიება დაადგენს, რომ ხანძარი მიზანმიმართულად იყო გაჩენილი, მომხდარს ტერაქტის კვალიფიკაციას მიანიჭებენ.
პორტალი ynet – ის ცნობით, ამ დროისათვის დაკავებულია 8 ადამიანი, რომელიც ეჭვმიტანილია დივერსიაში  –  ხანძრის ხელოვნურად გაჩაღებაში.