მთავარისიახლეებიმსოფლიოევროპარლამენტის თავმჯდომარე მარტინ შულცი თანამდებობას ტოვებს
ევროპარლამენტის თავმჯდომარე მარტინ შულცი თანამდებობას ტოვებს
ევროპარლამენტის თავმჯდომარე მარტინ შულცი აცხადებს, რომ თანამდებობას ტოვებს და სათავეში ჩაუდგება გერმანიის სოციალ-დემოკრატიული პარტიის საარჩევნო სიას ჩრდილოეთ რაინ-ვესტფალიში 2017 წლის არჩევნებზე.„მივიღე გადაწყვეტილება, კენჭი არ ვიყარო ევროპარლამენტის თავმჯდომარის თანამდებობაზე, შემდეგ წელს ბუნდესტაგის არჩევნებზე ჩემი პარტიის საარჩევნო სიას ჩრდილოეთ რაინ-ვესტფალიაში სათავეში ჩავუდგები და მონაწილეობას მივიღებ არჩევნებში“, – განაცხადა შულცმა თავის განცხადებაში. 19 ნოემბერს Frankfurter Allgemeine Zeitung-მა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მარტინ შულცმა გერმანიის ფედერალური კანცლერის პოსტზე მისი კანდიდატურის წარდგენა “გერმანიის სოციალ-დემოკრატიული პარტიის” ლიდერს ზიგმარ გაბრიელს სთხოვა.თავის მხრივ, ზიგმარ გაბრიელმა მარტინ შულცს სთხოვა, რომ საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერი ჩაენაცვლებინა.მარტინ შულცი ევროპარლამენტის თავმჯდომარის თანამდებობას 2012 წლის იანვრიდან იკავებს.