მთავარისიახლეებისაზოგადოებააშშ ელჩი საქართველოში იან კელი: "მნიშვნელოვანია, მთავრობა რაც შეიძლება გამჭვირვალე იყოს...
აშშ ელჩი საქართველოში იან კელი: “მნიშვნელოვანია, მთავრობა რაც შეიძლება გამჭვირვალე იყოს თავის ენერგოპოლიტიკასთან დაკავშირებით”.
ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი  საქართველოში იან კელი ,, გაზპრომთან''  მიმდინარე მოლაპარაკებებს ეხმაურება. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია  ეს მოლაპარაკებები გამჭვირვალე იყოს და ამასთან  საქართველოს მთავრობის მიერ გათვალისწინებულ იქნას გამოწვევები, რომელიც ქვეყნის ოკუპირებულ ტერიტორიებს უკავშირდება – ამის შესახებ მან მედიისათვის გაკეთებულ კომენტარებში ისაუბრა.
მისივე თქმით, საქართველო არ უნდა გახდეს დამოკიდებული ენერგიის ერთ წყაროზე და იზრუნოს ენერგორესურსების დივერსიფიცირებაზე. . ვფიქრობ, საქართველო განიცდის ენერგორესურსების მოკლევადიან საჭიროებას, ამიტომაც საჭიროა ისაუბრო პოტენციურ ენერგომომწოდებლებთან", – განაცხადა იან კელიმ და ამ კონტექსტში შეეხო ოკუპაციის საკითხს  " ვენ შეშფოთებულები ვართ რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპირების გამო, ვფიქრობ, საქართველოს მთავრობა აცნობიერებს იმ გამოწვევას, რაც ამ საკითხს ახლავს ." – აღნიშნა აშშ-ის ელჩმა.