მთავარისიახლეებიმსოფლიობლეიზ მეტრეველი - პირველი ქალი, რომელიც MI 6-ის უფროსად დაინიშნა
ბლეიზ მეტრეველი – პირველი ქალი, რომელიც MI 6-ის უფროსად დაინიშნა
ქართველი ემიგრანტის ჩამომავალი ბლეიზ მეტრეველი, რომელიც გაერთიანებული სამეფოს საიდუმლო სადაზვერვო სამსახურის ახალ ხელმძღვანელად დაინიშნა, პირველი ქალია, რომელიც ამ თანამდებობას დაიკავებს.
მეტრეველი თანამდებობას ოფიციალურად ოქტომბერში დაიკავებს, როცა სააგენტოს მოქმედი ხელმძღვანელი, რიჩარდ მური, ხუთწლიანი ვადის შემდეგ თანამდებობას დატოვებს.
გაერთიანებული სამეფოს პრემიერმინისტრმა, კირ სტარმერმა, ბლეიზ მეტრეველის დანიშვნას “ისტორიული” უწოდა იმ ფონზე, როცა ქვეყანა “უპრეცედენტო მასშტაბების” მქონე საფრთხეების წინაშე იმყოფება.
გამოცემა Financial Times წერს, რომ ბლეიზ მეტრეველის გვარი ქართულია, რაც “მის აღმოსავლეთ ევროპულ მემკვიდრეობას” ასახავს. ამას გარდა, მეტრეველის კოლეგები აღნიშნავენ, რომ იგი შესანიშნავად ფლობას არაბულ ენას და მას სიღრმისეული გამოცდილება აქვს მიღებული ახლო აღმოსავლეთში, მათ შორის კონფლიქტის ზონებშიც.
ამასთან, გამოცემის ცნობით, დაზვერვაში 26-წლიანი კარიერის განმავლობაში, მეტრეველი გაერთიანებული სამეფოს შიდა სადაზვერვო სააგენტოშიც მუშაობდა და “K” დეპარტამენტის უფროსის თანამდებობაც ეკავა. აღნიშნული დეპარტამენტი აკონტროლებს ბრიტანეთისკენ წამოსულ საფრთხეებს ისეთი “მტრული ქვეყნებიდან”, როგორებიცაა რუსეთი, ირანი და ჩინეთი