მთავარისიახლეებისაზოგადოებადადიანების მუზეუმის ტერიტორიაზე ბრინჯაოს ქანდაკება დაამტვრიეს
დადიანების მუზეუმის ტერიტორიაზე ბრინჯაოს ქანდაკება დაამტვრიეს
დღეს დილით ზუგდიდის მუზეუმის ტერიტორიაზე ბრინჯაოს მონუმენტი- მხედრის ქანდაკება თვითმხილველებმა წაქცეული ნახეს. მათი თქმით, მონუმენტს ეყობა რომ ვიღაცას ის გადახერხილი აქვს და მომტვრეულია მკლავის ნაწილი. ზუგდიდის დადიანების ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმის დირექტორი ამბობს, რომ მას ახლახან შეატყობინეს ეს ამბავი, თუმცა ტერიტორია მერიი ზედამხედველობის ქვეშაა და სხვა დეტალები მისთვის უცნობია.
„მითხრეს რომ ვიღაცას წაუქცევია და წერილი დაუტოვებია რომ ეს არისო წარმართული დროის და აქ არ შეიძლებაო. ეს არის ცაიშის 2007 წლის გათხრებისას აღმოჩენილი ბრინჯაოს ქანდაკება- მხედარი, რომელიც არის ბრინჯაოს ქანდაკება.იქნებ ბრინჯაოს მოპარვა უნდოდათ? არ ვიცი. ეს ჩვენი ტერიტორიაა, მაგრამ მერია პატრონობს და არ ვიცი არაფერი.“- უთხრა „ოდიშინიუსს“  დადიანების ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმის დირექტორმა ლილი ბერაიამ.
შეგახსენებთ, რომ ცაიშში ტუფურიების ოჯახში, აკლდამაში მოპოვებული არტეფაქტები ძველი წელთაღრიცხვით VIII-VII საუკუნეებით თარიღდება, ცაიშში გატხრების პირველი ეტაპი 2005 წელს დაიწყო.  ზუგიდიდის რაიონის გამგეობის მიერ მოწვეულ იქნა კოლხეთის არქეოლოგიური ექსპედიცია. სოფ. ცაიშში ცაცხვის უბანში სადაც  ჩატარდა არქეოლოგიური გათხრები.