მთავარიUncategorizedEU რუსეთის გაყინულ აქტივებს უკრაინის რეკონსტრუქციისთვის გამოიყენებენ
EU რუსეთის გაყინულ აქტივებს უკრაინის რეკონსტრუქციისთვის გამოიყენებენ
ევროკავშირმა მიიღო კანონი, რომლის თანახმადაც რუსეთის ცენტრალური ბანკის გაყინული აქტივებს უკრაინის რეკონსტრუქციის დასაფინანსებლად გამოიყენებენ.
მიღებული კანონი ნიშნავს, რომ ფასიანი ქაღალდების ცენტრალურ დეპოზიტარებს (CSD), როგორიცაა Euroclear, აეკრძალებათ წმინდა მოგების გამოყენება და უნდა შეინახონ რუსული აქტივებიდან მიღებული შემოსავლები. ეს ეხება დაწესებულებებს, რომლებსაც აქვთ 1 მილიონ ევროზე მეტი (1,1 მილიონი აშშ დოლარი) რუსეთის ცენტრალური ბანკის აქტივები.
“დღევანდელი გადაწყვეტილება, G7-ის პოზიციის შესაბამისად, განმარტავს… გამომუშავებული შემოსავლების სამართლებრივ სტატუსს რუსული მობილიზებული აქტივების ფლობასთან დაკავშირებით და ადგენს მკაფიო წესებს იმ სუბიექტებისთვის, რომლებიც ფლობენ მათ”, – თქვა ევროკავშირის საბჭომ.
ევროკავშირის შეფასებით, დაახლოებით 15 მილიარდი ევრო (16,17 მილიარდი აშშ დოლარი) ასეთი მოგების სახით შეიძლება გამოიყოს უკრაინაში მომდევნო 4 წლის განმავლობაში.
მოსკოვმა თქვა, რომ ნებისმიერი მცდელობა, გამოიყენოს გაყინული რუსული აქტივები უკრაინისთვის სახსრების მოსაზიდად, უკანონო იქნება და მრავალი წლის სასამართლო პროცესს გამოიწვევს, რადგან მოსკოვი მას დაუპირისპირდება.
შეგახსენებთ, რომ EU-მ და G7-მა რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ რუსეთის ცენტრალური ბანკის დაახლოებით 300 მილიარდი ევროს (323 მილიარდი დოლარი) აქტივები გაყინეს.