მთავარისიახლეებიუკრაინის გაწევრიანებაზე მოლაპარაკების მიზეზი არ არსებობს -ორბანის პოზიცია უცვლელია
უკრაინის გაწევრიანებაზე მოლაპარაკების მიზეზი არ არსებობს -ორბანის პოზიცია უცვლელია
ბრიუსელში ევროპული საბჭოს სამიტზე მისულმა უნგრეთის პრემიერმინისტრმა, ვიქტორ ორბანმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ ბევრი მოლაპარაკება გაიმართა და მისი ქვეყნის პოზიცია ნათელია: რაც შეეხება ევროკავშირში გაწევრიანებას, უკრაინის წინაპირობები არ არის შესრულებული, საბჭოს არ შეუძლია მიიღოს გადაწყვეტილება – და უნგრეთი არ შეიცვლის აზრს.
“გაფართოება არ არის თეორიული საკითხი. გაფართოება არის დამსახურებაზე დაფუძნებული, იურიდიულად-დეტალური პროცესი, რომელსაც აქვს წინაპირობები… უკრაინის წევრობაზე მოლაპარაკების საფუძველი ახლა არ არსებობს”, – თქვა ორბანმა.
პრემიერმინისტრი ამტკიცებდა, რომ უნგრეთი საკუთარ საკითხს არ უკავშირებს უკრაინის პოლიტიკას. მისივე თქმით, 7 წინაპირობიდენ 3 უკრაინას შესრულები არ აქვს და ეს საკმაირისა, რათა თქვან: “ბიჭებო თუ არ შეგისრულებიათ წინაპირობები, მოლაპარაკების დაწყებისთვისაც შანსი არ არის”
რაც შეეხება საქართველოს, ორბანმა თქვა:
“საქართველოსთან დაკავშირებით ყველაფერი კარგადა არის; საქმე გაკეთებულია”.
ორბანმა თქვა, რომ უკრაინის ფული, მოკლევადიან პერიოდში, უკვე ბიუჯეტშია და თუ ბლოკს გრძელვადიანი, დიდი თანხის გაცემა სურს, ბიუჯეტის გარეთ უნდა მოხდეს მართვა, რასაც უნგრეთი მხარს უჭერს.