მთავარისიახლეებისაზოგადოებააფხაზეთის მთავრობას აფხაზური ენის დაცვის გარანტად რუსიფიკაცია უფრო მიაჩნიათ ვიდრე...
აფხაზეთის მთავრობას აფხაზური ენის დაცვის გარანტად რუსიფიკაცია უფრო მიაჩნიათ ვიდრე ქართული სახელწიფო პროგრამები
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტრო   ცინიკურს უწოდებს საქართველოს პრემიერმინისტრის, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადებას აფხაზური ენის დაცვაზე.
"აფხაზეთისა და მისი ხალხის მიმართ საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკა პოპულისტური და თვალთმაქცურია"- ნათქვამია  თვითაღიარებული რესპუბლიკის საგარეო უწყების განცხადებაში –  საქართველოს შეიარაღებულმა ძალებმა 1992 წელს აფხაზური ინსტიტუტი დაწვეს, რითაც აფხაზეთის ისტორიასა და კულტურაზე უნიკალური დოკუმენტები და მასალები გაანადგურეს. ეს ფაქტები კიდევ ერთხელ მიუთითებს იმაზე, რომ მრავალი წლის განმავლობაში საქართველოს პოლიტიკური ელიტის ყველა ძალისხმევა მიზნად ისახავდა აფხაზი ხალხის გენოციდსა და ისტორიული მეხსიერებისა და თვითმყოფადობის განადგურებას",
შეგახსენებთ, აფხაზური ენის დღეს –  27 ოქტომბერს, მთავრობის სხდომაზე პრემიერმა გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა, რომ მთავრობა აფხაზური ენის დაცვისა და განვითარების სახელმწიფო პროგრამას ქმნის.