მთავარისიახლეები"უკრაინული ინიციატივები თანდათან გლობალური ხდება" - ზელენსკი დავოსში გამართულ შეხვედრაზე
“უკრაინული ინიციატივები თანდათან გლობალური ხდება” – ზელენსკი დავოსში გამართულ შეხვედრაზე
“უკრაინული ინიციატივები თანდათან გლობალური ხდება” – ასე ეხმაურება უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი დავოსში “მშვიდობის ფორმულაზე” გამართულ შეხვედრას და აღნიშნავს, რომ უკვე მეოთხე ასეთ შეხვედრაზე 80-ზე მეტი სახელმწიფო და საერთაშორისო ორგანიზაცია იყო წარმოდგენილი. ამის შესახებ მან სოციალურ ქსელში დაწერა:
“დღეს შვეიცარიაში მშვიდობის ფორმულის მრჩეველთა ახალი შეხვედრა გაიმართა. ეს უკვე მეოთხე ასეთი შეხვედრაა. მნიშვნელოვანია, რომ ყოველი ახალი შეხვედრა მეტ მონაწილეს აგროვებს. ამჟამად 80-ზე მეტი სახელმწიფო და საერთაშორისო ორგანიზაციაა წარმოდგენილი. და არა მხოლოდ ჩვენი ჩვეულებრივი პარტნიორები ევროპასა და ჩრდილოეთ ამერიკაში, არამედ ლათინური ამერიკის, აფრიკის, აზიისა და ოკეანის ქვეყნებში. მადლობელი ვარ ყველა ლიდერისა და ქვეყნის, რომელიც მონაწილეობს ჩვენს ერთობლივ მუშაობაში და თავისი დასწრებით ადასტურებს, რომ წესებზე დაფუძნებული წესრიგი აუცილებლად უნდა აღდგეს – ყველასთვის, მთელ მსოფლიოში, გამონაკლისის გარეშე.
რუსეთში სჯერათ, რომ ძალადობითა და ტერორით შეუძლიათ აღასრულონ სხვა სახის ბრძანება, მტაცებლური, ყოველგვარი წესებისა და უსაფრთხოების გარანტიების გარეშე. ჩვენ ერთად ვამცირებთ მათი მკვლელების ნდობას. ყოველი შეხვედრით, რომელიც აღადგენს ნორმალურ საერთაშორისო სამართალს, ჩვენი საერთაშორისო საქმიანობის მუდმივი გაფართოებით ახალ რეგიონებსა და ქვეყნებში და ახალი შეთანხმებების მეშვეობით, რომლებიც მიზნად ისახავს უფრო დიდ უსაფრთხოებას.
უკრაინული ინიციატივები თანდათან გლობალური ხდება. მადლობელი ვარ ყველასი, ვინც ამაში მეხმარება. დღევანდელი შეხვედრა შვეიცარიაში განაგრძობს მუშაობას, რომელიც დავიწყეთ მალტაში, საუდის არაბეთსა და დანიაში. მოუთმენლად ველოდები უკრაინის გუნდის დეტალურ ანგარიშს დღევანდელ დისკუსიებთან დაკავშირებით.” – წერს ზელენსკი.