მთავარიUncategorizedომის 574-ე დღე - სად რა ხდება უკრაინაში
ომის 574-ე დღე – სად რა ხდება უკრაინაში
უკრაინის არმიის გენშტაბის ცნობით, ქვეყნის რეგიონებზე წუხანდელი საჰაერო შეტევის დროს მტრის მიერ გამოშვებული 24 “შაჰიდიდან” 17 ჩამოაგდეს. ღამის განმავლობაში უკრაინის უმეტეს რეგიონებში, პლუს კიევში, საჰაერო განგაში იყო.
გასული დღე-ღამის განმავლობაში უკრაინაში ლიკვიდირებულია 520 რუსი ოკუპანტი, საერთო ჯამში კი, ლიკვიდირებული და მწყობრიდან გამოყვანილი სამხედროების რიცხვი თითქმის 274 ათასია. გასული დღე-ღამის განმავლობაში, ასევე, განადგურებულია მოწინააღმდეგის 7 ტანკი და 34 საარტილერიო სისტემა.
19 სექტემბერს, გაეროს 78-ე გენერალურ ასამბლეაზე უკრაინის პრეზიდენტმა დღეისათვის აქტუალურ, მთავარ თემებზე ისაუბრა:
“თავის დროზე, ბირთვული შეიარაღების შემცირებამ თავიდფან ვერ აგვაცილა ის ომი, რომელიც ახლა უკრაინაში მიმდინარეობს”;
“უკრაინამ გასცა თავისი, სიდიდით მესამე ბირთვული არსენალი. მაშინ მსოფლიომ გადაწყვიტა, რომ რუსეთი ყოფილიყო ასეთი ძალის შემნახველი. მაგრამ ისტორიის განვითარებამ გვიჩვენა, რომ ჯერ კიდევ მაშინ, 1990-იანებში, სწორედ რუსეთი იმსახურებდა ბირთვულ განიარაღებას. ის ახლაც იმსახურებს განიარაღებას, რადგან ტერორისტები არ უნდა ფლობდნენ ბირთვულ იარაღს”;
“რუსეთი ყოველ ახალ ათწლეულში ახალ ომს იწყებს”;
“უკრაინის მშვიდობის ფორმულა არის ისტორიული შანსი, რომ მსოფლიოში პირველად, მშვიდობა დამყარდეს იმ ხალხის პირობების გათვალისწინებით, რომლებსაც თავს დაესხნენ”;
“რუსეთი ახდენს უკრაინელი ბევშვების დეპორტაციას რუსეთში, წყვეტს მათ კავშირს ოჯახებთან და ასწავლის მათ, როგორ უნდა სძულდეთ უკრაინა – ეს ნამდვილი გენოციდია”;
“ჩემთვის ცნობილია კულისებს მიღმა ჩრდილოვანი გარიგებების მცდელობების შესახებ. ბოროტების ნდობა არ შეიძლება. შეეკითხეთ პრიგოჟინს, ღირს თუ არა ენდო პუტინის დანაპირებს”,- განაცხადა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ გაეროს გენანსამბლიის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას.