მთავარისიახლეებიმსოფლიოშეტაკებები ტაჯიკეთ-ყირგიზეთის საზღვარზე - არსებული ინფორმაციით, არის მსხვერპლი
შეტაკებები ტაჯიკეთ-ყირგიზეთის საზღვარზე – არსებული ინფორმაციით, არის მსხვერპლი
ტაჯიკეთ-ყირგიზეთის საზღვარზე ახალი შეტაკებები დაფიქსირდა – ცენტრალური აზიის ქვეყნებს შორის საზღვრის შესახებ დავას ორივე მხარე ადასტურებს.
შეტაკება, მას შემდეგ დაიწყო, რაც ყირგიზმა მესაზღვრეებმა ტაჯიკები დაადანაშაულეს საზღვრის იმ ნაწილში პოზიციების დაკავებაში, რომელიც არ არის შემოსაზღვრული.
ტაჯიკური მხარის განცხადებაში ნათქვამია, რომ ყირგიზმა მესაზღვრეებმა მათ ცეცხლსასროლი იარაღიდან და ნაღმმტყორცნებიდან ცეცხლი გაუხსნეს. “როიტერსი” რუსულ “რია ნოვოსტიზე” დაყრდნობით წერს, რომ ინციდენტის შედეგად ერთი ტაჯიკი მესაზღვრე დაიღუპა და ორი კი დაშავდა, თუმცა ეს ინფორმაცია ამ დრომდე დაუდასტურებელია.
“რადიო თავისუფლების” კორესპონდენტები იუწყებიან, რომ მხარეებმა მოლაპარაკებები დაიწყეს.
ცნობისთვის, ყირგიზეთიც და ტაჯიკეთიც რუსეთის მოკავშირეები არიან და ორივე ქვეყანაში დგას რუსეთის სამხედრო ბაზა. საზღვრის საკითხებზე ორ ქვეყანას შორის დაპირისპირება ხშირია. გასულ წელს ვითარება უკიდურესად გამწვავდა და თითქმის ომში გადაიზარდა.