მთავარისიახლეებისაზოგადოებასოფელ შამგონაში მოძრაობა "შეცვალემ" და სამოქალაქო აქტივისტებმა საპროტესტო აქცია გამართეს
სოფელ შამგონაში მოძრაობა “შეცვალემ” და სამოქალაქო აქტივისტებმა საპროტესტო აქცია გამართეს [Video]
მდინარე ენგურთან, სოფელ შამგონაში, სადაც 4 მოქალქის ცხედარი გამოირიყა, მოძრაობა “შეცვალემ” და სამოქალაქო აქტივისტებმა საპროტესტო აქცია გამართეს და წყალს სიმბოლურად წითელი მიხაკები გაატანეს.
“ვუსამძიმრებთ დატრიალებულ ტრაგედიას სრულიად საქართველოს,სწორედ 5 დღიანი კარანტინის თავის არიდებას შეეწირნენ ეს ადამიანები,რომლებიც ე.წ. ფონით ცდილობდნენ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოხვედრას. ეს არის სრულიად ერის ტრაგედია, მერამდენე მსხვერპლი გვაქვს რუსული ოკუპაციის”,-აცხდებს მოძრაობა “შეცვალეს” წევრი ოთო შენგელია. შეგახსენებთ, გუშინ, მდინარე ენგურზე ოთხი მოქალაქის ცხედარი იპოვეს. მათგან სამი გალის სოფელ წარჩეს, ერთი კი ჭუბურხინჯის მცხოვრებია. ნათესავების ინფორმაციით, დაღუპულები ზუგდიდში პროდუქტების საყიდლად, სოციალური დახმარებისა და ერთ-ერთი ოჯახისთვის, რომელსაც შვილიშვილი შეეძინა, საჩუქრების საყიდლად ცდილობდნენ გადმოსვლას.ოკუპირებული გალიდან საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლისას დაღუპულ ოთხივე ცხედარს წუხელ გვიან ღამით ქუთაისის ექსპერტიზის ბიუროში ესპერტიზა ჩაუტარდა. ერთმათგანი უკვე ოკუპირებულ აფხაზეთში გადაასვენეს, ხოლო დანარჩენი სამი ზუგდიდში ნათესავის სახლშია დასვენებული.