მთავარისიახლეებიმსოფლიოპრემიერმა ფაშინიანმა გენერალური შტაბის უფროსი თანამდებობიდან გადააყენა
პრემიერმა ფაშინიანმა გენერალური შტაბის უფროსი თანამდებობიდან გადააყენა
სომხეთის პრემიერმინისტრმა, ნიკოლ ფაშინიანმა შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი, ონიკ გასპარიანი თანამდებობიდან გადააყენა. გასპარიანის პოსტიდან მოხსნის შესახებ განცხადება ფაშინიანის ოფიაციალურ ვებგვერდზე დღეს, 10 მარტს გამოქვეყნდა.
სომხეთის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა 25 თებერვალს გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც ფაშინიანის მიერ გენერალური შტაბის უფროსის პირველი მოადგილის, ტირან ხაჩარიანის გათავისუფლებასთან დაკავშირებით მწვავე უკმაყოფილება გამოხატა.
განცხადებას, რომელსაც ხელი გენერალური შტაბის უფროსი, მისმა მოადგილეები და სამ ათეულზე მეტი სამხედრო მეთაური აწერდა, ნათქვამი იყო, რომ პრემიერმინისტრსა და მთავრობას გონივრული გადაწყვეტილებების მიღება აღარ შეუძლიათ. ეს ყველაფერი ფაშინიანმა სამხედრო გადატრიალების მცდელობად შეაფასა, რასაც პოლიტიკური დაპირისპირება მოჰყვა. სომხეთის დედაქალაქში მოქმედი პრემიერმინისტრისა და მთავრობის გადადგომის მოთხოვნით აქციები დღემდე გრძელდება. პარალელურად იმართება ფაშინიანის მხარდაჭერთა აქციებიც.