მთავარისიახლეები13 რესპუბლიკელი კონგრესმენი ივანიშვილისთვის სანქციების დაწესებას ითხოვს
13 რესპუბლიკელი კონგრესმენი ივანიშვილისთვის სანქციების დაწესებას ითხოვს
ამერიკის შეერთებული შტატების კონგრესის 13 წევრი რესპუბლიკური პარტიიდან, რომლებიც წარმოადგენენ “რესპუბლიკური სწავლების კომიტეტს” (აერთიანებს 150 კონგრესმენს და ითვლება ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიან კომიტეტად), ითხოვს სანქციები დაუწესდეს ბიძინა ივანიშვილს, როგორც “პუტინის ახლო მოკავშირეს”. რესპუბლიკური პარტიის ხსენებულმა ჯგუფმა ამ წუთას გამოაქვეყნა საგარეო პოლიტიკის პროგრამა, რომელიც ითვალისწინებს რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების გამკაცრებას და მისი მოკავშირეების სანქცირებას ამავედროს. აღსანიშნია, რომ ხსენებული 13 კონგრესმენი საკმაოდ გავლენიან და დონალდ ტრამპთან დაახლოებულ ფიგურებად მიიჩნევიან.
შეგახსენებთ, რომ ამერიკის კონგრესში ეს გახლავთ მეორე ოფიციალური დოკუმენტი, სადაც ითხოვენ ივანიშვილის წინააღმდეგ სანქციების დაწესებას. პირველ დოკუმენტს სხვა კონგრესმენები აწერენ ხელს, რომელთაგანაც ერთ-ერთმა მარკვეინ მალინმა, რამდენიმე წუთის წინ უპრეცედენდო სანქციების დაწესება დააანონსა რუსეთის წინააღმდეგ და საქართველოში მისი მოკავშირის შეჩერების აუცილებლობას გაუსვა ხაზი