მთავარისიახლეებისაზოგადოებამიწების საკუთრების საკითხზე მუშაობა მიმდინარე პროცესია და მსგავსი ქეისები რეგიონში რამდენიმე...
მიწების საკუთრების საკითხზე მუშაობა მიმდინარე პროცესია და მსგავსი ქეისები რეგიონში რამდენიმე ათეულია – TI [Video]
საქართველოში საკუთრების უფლების შელახვის ფაქტებს “საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო” სწავლობს. ამ თემაზე არაერთი დასკვნა გამოქვეყნდა. საკუთრების უფლებებთან დაკავშირებული პრობლემები აღინიშნა ევროკავშირისა და აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშებშიც, სადაც პირდაპირ არის მითითებული საქართველოში საკუთრების უფლების სფეროში არსებული მდგომარეობის შესახებ. ორგანიზაციამ 2008-2009 წლებში ანაკლიაში განხორციელებული საკუთრების უფლების ხელყოფის ფაქტების შესახებ მოკვლევა რამდენიმე წლის წინ დაიწყო, როგორც საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს რეგიონულმა კოორდინატორმა არჩილ თოდუამ აღნიშნა, მიწების საკუთრების საკითხზე მუშაობა მიმდინარე პროცესია და მსგავსი  ქეისები რეგიონში რამდენიმე ათეულია. გარდა ანაკლიისა, მოქალაქეებს მიწის საკუთრებაზე სახელმწიფოსთან დავა სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში აქვთ, ასეთივე მდგომარეობაა მესტიაში, ხობსა და სენაკში. აღნიშნული ნაკვეთები, რომელთა გამოც მოქალაქეებს დავა აქვთ სასამართლოში, საჯარო რეესტრს სახელმწიფოს საკუთრებად აქვს დარეგისტრირებული. ” „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ ჩართულია მიწებთან დაკავშირებულ პროცესში და მუდმივ რეჟიმში აკვირდება მოცემული თემის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს.საქართველოში საკუთრების უფლების შელახვის ფაქტებს “საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო” სწავლობს. ამ თემაზე არაერთი დასკვნა გამოქვეყნდა. საკუთრების უფლებებთან დაკავშირებული პრობლემები აღინიშნა ევროკავშირისა და აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშებშიც, სადაც პირდაპირ არის მითითებული საქართველოში საკუთრების უფლების სფეროში არსებული მდგომარეობის შესახებ. ორგანიზაციამ 2008-2009 წლებში ანაკლიაში განხორციელებული საკუთრების უფლების ხელყოფის ფაქტების შესახებ მოკვლევა რამდენიმე წლის წინ დაიწყო, როგორც საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს რეგიონულმა კოორდინატორმა არჩილ თოდუამ აღნიშნა, მიწების საკუთრების საკითხზე მუშაობა მიმდინარე პროცესია და მსგავსი  ქეისები რეგიონში რამდენიმე ათეულია. გარდა ანაკლიისა, მოქალაქეებს მიწის საკუთრებაზე სახელმწიფოსთან დავა სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში აქვთ, ასეთივე მდგომარეობაა მესტიაში, ხობსა და სენაკში. აღნიშნული ნაკვეთები, რომელთა გამოც მოქალაქეებს დავა აქვთ სასამართლოში, საჯარო რეესტრს სახელმწიფოს საკუთრებად აქვს დარეგისტრირებული. ” „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ ჩართულია მიწებთან დაკავშირებულ პროცესში და მუდმივ რეჟიმში აკვირდება მოცემული თემის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს.