მთავარისიახლეებისაზოგადოებადისკუსია დევნილთა პრობლემებზე და გამოწვევებზე
დისკუსია დევნილთა პრობლემებზე და გამოწვევებზე
რამდენიმე წუთის წინ დასრულდა ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR) მიერ მოწყობილი პანელური დისკუსია, რომელიც ზუგდიდში, სასტუმრო ,,იბერია პალასის'' საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა. დისკუსიის თემა იყო სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში მცხოვრები იძულებით გადაადგილებულ პირთა წინაშე მდგარი  გამოწვევები და მათი ჩართულობის ხარისხი ადგილობრივი საზოგადოების ცხოვრებაში – 2015 წლის შეჯამება.
დისკუსია შეეხო სამეგრელოს რეგიონში მცხოვრები იძულებით გადაადგილებიული პირთა უმწვავეს პრობლემებსა სოციალურ და ეკონომიკურ სფეროში,   კერძოდ, განსახლებასთან დაკავშირებული პრობლემებს, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწებზე წვდომას, საცხოვრებელი პირობებს, უმუშევრობის მაღალ დონეს, საკომუნიკაციო ხარვეზებს და ინფორმაციის არასაკმარის  ხელმისაწვდომობას  განათლების, განსახლების და ჯანდაცვის არსებული პრორამების შესახებ აინფორმაცია ამ პრგორამების შესახებ.
პანელურ  დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს  სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის, რეგიონული მედიის,  ფართო საზოგადოების წარმომადგენლებმა.
ღონისძიება არის ნაწილი  ინიციატივისა „ქალები ერთიანდებიან მშვიდობისათვის – ცვლილებათა ხმა“, რომელიც ხორციელდება  გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით პროექტის „ქალები თანასწორობისთვის, მშვიდობისა და განვითარებისთვის“ ფარგლებში .