მთავარისიახლეებიპოლიტიკათურქეთის საგარეო უწყება სირიის მხრიდან აფხაზეთისა და "სამხრეთ ოსეთის" "აღიარებას" საერთაშორისო სამართლის...
თურქეთის საგარეო უწყება სირიის მხრიდან აფხაზეთისა და “სამხრეთ ოსეთის” “აღიარებას” საერთაშორისო სამართლის უხეშ დარღვევად აფასებს
ჩვენი ქვეყანა ყოველთვის მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს სუვერენიტეტს, დამოუკიდებლობასა და ტერიტორიულ მთლიანობას. თურქეთის რესპუბლიკა სირიის მიერ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების „დამოუკიდებლად აღიარებას“ საერთაშორისო სამართლის, გაეროს ქარტიისა და გაეროს უშიშროების საბჭოს გადაწყვეტილებების უხეშ დარღვევად მიიჩნევს. – ამის შესახებ თურქეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა ჰამი აქსოისმა სირიის რეჟიმის მიერ საქართველოს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რეგიონების ე. წ. დამოუკიდებლობის აღიარების შესახებ დასმულ შეკითხვის საპასუხოდ განაცხადა.
,,ჩვენი ქვეყანა ყოველთვის მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს სუვერენიტეტს, დამოუკიდებლობასა და ტერიტორიულ მთლიანობას“. – ნათქვამია თურქეთის რესპუბლიკის საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
შეგახსენებთ, დე ფაქტო აფხაზეთი და "სამხრეთ ოსეთი" სირიამ დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად რამდენიმე დღის წინ აღიარა.