მთავარისიახლეებიარძინბა ქართველებსა და აფხაზებს შორის კონტაქტების დამყარებას კრძალავს
არძინბა ქართველებსა და აფხაზებს შორის კონტაქტების დამყარებას კრძალავს
აფხაზეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბა აფხაზეთში საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობსთან დაკავშირებულ აკრძალვებზე განცხადებას ავრცელებს. მისი თქმით, იკრძალება პროექტები, რომელთა მიზანია აფხაზეთისა და საქართველოს მოქალაქეებს შორის კონტაქტების დამყარება.
არძინბამ პერსონა ნონ-გრატად გამოცხადა USAID -ის რეგიონული ხელმძღვანელი ჯონ პენელი.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ USAID-ს აფხაზეთში 8 მილიონი აშშ დოლარით დაფინანსებული პროექტი უნდა განეხორციელებინა. დე ფაქტო სამინისტრომ ამ პროექტთან დაკავშირებით კითხვარი მიიღო, თუმცა დე ფაქტო მინისტრი ამტკიცებს, რომ ის “პროექტის მიზნებისა და ამოცანების მიზანმიმართულად ბუნდოვან ფორმულირებებს” შეიცავდა.
“ამ პროექტის პრაქტიკული განხორციელების დროს გამოიკვეთა დიალოგის პლატფორმების შექმნა ონლაინ და ოფლაინ ფორმატებში, რათა დამყარებულიყო პირდაპირი კონტაქტი აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებსა და საქართველოს მოქალაქეებს შორის, მათ შორის ლტოლვილებს შორის. შეგახსენებთ, რომ ინფორმაცია, რომელიც საფრთხეს უქმნის აფხაზეთის რესპუბლიკის ეროვნულ უსაფრთხოებას, გამოქვეყნებულია აშშ-ის სამთავრობო უწყებების ოფიციალურ ვებგვერდებზე”, – ნათქვამია განცხადებაში.
გარდა ამისა, დე ფაქტო მინისტრი ამტკიცებს, რომ USAID აფინანსებს უკრაინის შეარაღებულ ძალებს, რაც “მიმართულია ჩვენი მთავარი მოკავშირის – რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ და ჩვენი თანამემამულეების – აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეების წინააღმდეგ, რომლებიც მონაწილეობენ სპეცოპერაციაში”.