მთავარისიახლეებისაზოგადოებასაუდის არაბეთში დღეს აშშ-უკრაინის მოლაპარაკებები იწყება
საუდის არაბეთში დღეს აშშ-უკრაინის მოლაპარაკებები იწყება
საუდის არაბეთში დღეს აშშ-უკრაინის მოლაპარაკებები იწყება. ქალაქ ჯიდაში აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო, უკრაინის საგარეო და თავდაცვის მინისტრები, ასევე პრეზიდენტ ზელენსკის აპარატის ხელმძღვანელი ანდრეი ერმაკი შეხვედრას გამართავენ.
როგორც რუბიომ თვითმფრინავში, ჟურნალისტებს განუცხადა, კონსულტაციების დროს მისი დელეგაცია შეეცდება გაიგოს, რა დათმობებზეა წამსვლელი კიევი, მშვიდობისთვის. თუმცა, რუბიო ამბობს, რომ დათმობაზე წასვლა ორივე მხარეს მოუწევს და ეს შესაძლოა იყოს ტერიტორიულიც.
„რუსები ვერ დაიპყრობენ მთელ უკრაინას და უკრაინისთვის, რა თქმა უნდა, ძალიან რთული იქნება აიძულონ რუსები დაბრუნდნენ იქ, სადაც იყვნენ 2014 წელს. ჩვენ უნდა გავიგოთ უკრაინის პოზიცია , თუ რა დათმობებისთვის იქნებიან ისინი მზად. არ იქნება ცეცხლის შეწყვეტა და არ დასრულდება ეს ომი, თუ ორივე მხარე არ წავა დათმობებზე… შემდეგ ჩვენ გავარკვევთ, როგორია რუსეთის პოზიცია და ეს მოგვცემს საკმაოდ კარგ შეფასებას, თუ რამდენად შორს არიან ისინი ერთმანეთისგან“- განუცხადა რუბიომ ჟურნალისტებს.
საუდის არაბეთში გუშინ ჩავიდა ვოლოდიმირ ზელენსკი, თუმცა დღევანდელ მოლაპარაკებებს ის არ დაესწრება. უკრაინის პრეზიდენტი ჯიდაში პრინც მოჰამედ ბინ სალმანს შეხვდა.