მთავარისიახლეები"აზრი არ აქვს" - "ოცნება" ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში მუშაობას წყვეტს
“აზრი არ აქვს” – “ოცნება” ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში მუშაობას წყვეტს
ევროსაბჭოს მიერ რეზოლუციის მიღების შემდეგ “ქართული ოცნება” აცხადებს, რომ ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში მუშაობას წყვეტს.
პარტიის წევრი, თეა წულუკიანი ამას “უსამართლო და დაუსაბუთებელი შანტაჟით” ხსნის.
“ქართული ოცნების” გუნდის საერთო გადაწყვეტილებით, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი უფლებამოსილება არის დამტკიცებული, დღეიდან ვწყვეტთ მუშაობას საპარლამენტო ასამბლეაში… ასამბლეაში ჩვენი საპარლამენტო დელეგაციის მონაწილებას არანაირი აზრი და გამართლება არ აქვს”, – თქვა წულუკიანმა.
მისივე განმარტებით, საქართველო, როგორც ქვეყანა, ევროპის საბჭოს წევრად რჩება.
“ხოლო საპარალმენტო ასამბლეაში მონაწილეობას ჩვენი საპარლამენტო დელეგაციის წევრები უსამართლო დამოკიდებულების შეცვლის შემდეგ გავაგრძელებთ, როცა დასრულდება შანტაჟი”, – თქვა წულუკიანმა.
ევროსაბჭომ რეზოლუცია მიიღო, რომლითაც ახალი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებაა მოთხოვნილი, ასევე, პოლიტპატიმრების გათავისუფლება.
ეს მოთხოვნები “ქართულმა ოცნებამ” აპრილამდე უნდა შეასრულოს, მანამდე კი “ოცნების” დელეგაციას შეზღუდული უფლებამოსილება ექნება, რაც იმას ნიშნავს, რომ “ქართულ ოცნებას” ეკრძალება:
სხვადასხვა კომიტეტის წევრობის უფლება;
არჩევნების დაკვირვების უფლება;
მომხსენებლად ყოფნის უფლება;
ასამბლეაში თანამდებობის დაკავების უფლება;
ასამბლეის წარმომადგენლობის უფლება.