მთავარისიახლეებიპატივცემულო მოსამართლევ, შეხედეთ ბრალდებულებს, ჯერ არ შეგიხედავთ, ჰგვანან იმ მონსტრებს, როგორადაც მათ...
პატივცემულო მოსამართლევ, შეხედეთ ბრალდებულებს, ჯერ არ შეგიხედავთ, ჰგვანან იმ მონსტრებს, როგორადაც მათ ბრალდება გვისახავს? – ცხადაძის ადვოკატი
ბრალდება რომ საუბრობს, დანაშაულის ხასიათიდან გამომდინარეობს საფრთხეო, პროკურორი ვერ მიუთითებს, რაში გამოიხატება ეს საფრთხე… უნდა დადასტურდეს, რომ ცხადაძე რომელიმე ბრალდებულს მინიმუმ იცნობს, ან რაიმე კავშირი აქვს. არც ერთ პირს ის არ იცნობს, იმ დღეს ონისე ცხადაძე აქციაზე მარტო იყო, – განაცხადა იუმორისტ ონისე ცხადაძის ადვოკატმა ლაშა ცუცქირიძემ საქალაქო სასამართლოში მიმდინარე პროცესზე.
მან მოსამართლეს სასამართლოს ონისე ცხადაძის აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვების შუამდგომლობით მიმართა, ალტერნატივის სახით კი გირაო შესთავაზა, რომლის განსაზღვრაც თავად სასამართლოს მიანდო.
ცხადაძის კიდევ ერთმა ადვოკატმა, შოთა თუთბერიძემ სასამართლოს გაცილებით მძიმე დანაშაულში ბრალდებულების მიმართ გირაოს გამოყენების პრაქტიკა შეახსენა, მაგალითად, სპორტსმენ ზვიად ზვიადაურის, ყოფილი გენერალური პროკურორის, ოთარ ფარცხალაძის მიმართ.
“პატივცემულო მოსამართლევ, გთხოვთ, შეხედეთ ბრალდებულებს, ჯერ არ შეგიხედავთ. აბა, შეხედეთ ონისე ცხადაძეს, ჰგვანან იმ მონსტრებს, როგორადაც მათ სახელმწიფო ბრალდება გვისახავს? გთხოვთ, ამ შემთხვევაში არა თქვენს წრეში გაბატონებულ მოსაზრებას ან სტერეოტიპს დაეყრდნოთ, არამედ დაეყრდენით მხოლოდ მტკიცებულებებს, საქმის მასალებს და თქვენს შინაგან რწმენას“, – მიმართა მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძეს ადვოკატმა შოთა თუთბერიძემ.
საქალაქო სასამართლოში კი უკვე 4 საათია ანდრო ჭიჭინაძის, ონისე ცხადაძისა და რეჟიმის კიდევ 9 პატიმრის პროცესი მიმდინარეობს. დღეს ერთადერთი საკითხი განიხილება, დატოვებს თუ არა დაკავებულებს სასამართლო წინასწარ პატიმრობაში. აქციების მონაწილე 11-ვე დაკავებულს რეჟიმის პროკურატურა ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას ედავება.