მთავარისიახლეებისაზოგადოებაზუგდიდის 67-ე ოლქში სულ რეგისტრირებულია 116 968 ამომრჩეველი
ზუგდიდის 67-ე ოლქში სულ რეგისტრირებულია 116 968 ამომრჩეველი
ზუგდიდის 67-ე ოლქში სულ რეგისტრირებულია 116 968 ამომრჩეველი, რომელიც გადანაწილებულია 70 უბანზე. აქედან ყველაზე მეტი ამომრჩეველი მე-6 უბნაში, კონსტანტინე გამსახურდიას 13 ნომერშია და ეს ციფრი შეადგენს 2994 პირს.
საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებზე რეგისტრირებულია 102 ადგილობრივი სადმაკვირვებლო ორგანიზაცია.
ცესკოს ინფორმაციით, ამომრჩეველთა საერთო რაოდენობა 3 508 294-ს შეადგენს. ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით კი არჩევნებში 3 113 747 ამომრჩეველი მიიღებს მონაწილეობას. 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებში 18 საარჩევნო სუბიექტი მონაწილეობს. ამომრჩეველს არჩევანის გაკეთება შემდეგ პოლიტიკურ გაერთიანებებს შორის მოუწევს.
ცესკოს მონაცემებით, ამომრჩევლებს, ჯამში, 3 111 საარჩევნო უბანი მოემსახურება. აქედან საქართველოში გახსნილია 3 044 უბანი, მათ შორის არის 13 გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი უბნები, საიდანაც 12 პენიტენციურ დაწესებულებებში, ერთი კი ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცენტრშია გახსნილი.
რაც შეეხება საზღვარგარეთ შექმნილ უბნებს – 42 ქვეყნის 53 ქალაქში 67 საარჩევნო უბანი შეიქმნა. უცხოეთში შექმნილ საარჩევნო უბნების სპეციალურ სიებში 95 910 ამომრჩეველია შეყვანილი.