მთავარისიახლეებიმსოფლიორა მოხდა ლიბანში - "მოსადის" უნიკალური ოპერაცია
რა მოხდა ლიბანში – “მოსადის” უნიკალური ოპერაცია
ბეირუთის ყველა კლინიკა გადაჭედილია, მთელი ღამის განმავლობაში შეჰყავდათ მოსადის საუკუნის სპეცოპერაციის შედეგად (პეიჯერების ერთდროული აფეთქება) დაზიანებული ჰეზბოლას წევრები.
როგორც ირკვევა, აფეთქებას წინ უძღოდა პეიჯერზე მოსული შეტყობინება, ხოლო მცირე პაუზის შემდეგ ერთდროული აფეთქება. უმრავლესობა ქამარზე დამაგრებული აფეთქდა (სულ 4.000 ზე მეტი).
რა მოხდა?
World Military / ანალიტიკა-ს მიხედვით, როგორც ირკვევა, ჰეზბოლას პეიჯერებში აღმოჩნა 20 გრამის ოდენობის PETN-ის, იგივე პენტაერითრიტოლის ტეტრანიტრატისგან შემდგარი ასაფეთქებელი ნივთიერება, რომლებიც ჰეზბოლას პეიჯერებში წინასწარ ჩამონტაჟდა და გამზადდა პოტენციური იპერაციის დღისთვის.
PETN-ი არის მეორადი ასაფეთქებელი ნივთიერება, რის გამოც მისი ამოქმედება არ ხდება პირდაპირი მეთოდით, წვით ან დაზიანებით, ის მოქმედებაში მოდის ძლიერი ხახუნის ან მაღალი ტემპერატურის დროს.
ცნობილი ხდება ისიც, რომ ჰეზბოლამ MOTORLA-სგან აღნიშნული პეიჯერების შესყიდვა 5 თვის წინ დაიწყო და სრულად აღჭურვა თავისი წარმომადგენლები – სავარაუდოდ, სწორედ შესყიდვის შემდეგ, ჰეზბოლამდე მიღწევამდე განხორციელდა პეიჯერებში ასაფეთქებელი ნივთიერებების მონტაჟი, დღეს კი მსოფლიოს ისტორიაში ერთ-ერთი უნიკალური ოპერაციაც განხორციელდა.
სავარაუდოდ, PETN-ის ამოქმედება მოხდა მოსადის აგენტების მიერ, პეიჯერებზე გარკვეული ჰაკერული ზემოქმედების შედეგად, ბატარეაში მოთავსებული ლითიუმის გახურებით და შემდგომ PETN-ის დეტონაციით, რასაც ასობით ჰეზბოლას მებრძოლი ემსხვერპლა, ათასობით კი დაშავდა, მათ შორის 500-მდე მძიმედ.