მთავარისიახლეებიCNN-ტრამპი-ჰარისის პირველი დებატების მაყურებელთა 67%-მა გამარჯვება ჰარისს მიაკუთვნა
CNN-ტრამპი-ჰარისის პირველი დებატების მაყურებელთა 67%-მა გამარჯვება ჰარისს მიაკუთვნა
ამომრჩევლებმა, რომლებმაც სამშაბათს აშშ-ის ვიცე პრეზიდენტის კამალა ჰარისის და ყოფილი პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის პირველ სატელევიზიო დებატებს უყურეს, CNN-ის და კვლევითი კომპანია SSRS-ის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის მიხედვით, გამარჯვებულად ჰარისი დაასახელეს – 63% – ჰარისი, 37% – ტრამპი. ცდომილება +/- 5,3%-ია.
დებატებამდე, იგივე ამომრჩევლის აზრი იმაზე, თუ რომელი კანდიდატი იქნებოდა უფრო ძლიერი, თანაბრად იყოფოდა – რესპონდენტების 50% მიიჩნევდა, რომ კამალა ჰარისი უფრო წარმატებული იქნებოდა, 50% კი ტრამპს ასახელებდა.
მანამდე, მიმდინარე წლის ივნისში, სანამ მოქმედი პრეზიდენტი ბაიდენი გადაწყვეტდა, რომ არჩევნებიდან კანდიდატურა მოეხსნა, დონალდ ტრამპისა და მისი დებატების დროს, გამოკითხულთა 67%-მა გამარჯვებულად ტრამპი დაასახელა, ბაიდენს კი მხარი 33%-მა დაუჭირა.
CNN-ის გამოკითხვა ტექსტური შეტყობინებით 605 დარეგისტრირებულ ამომრჩეველთან ჩატარდა, რომლებმაც განაცხადეს, რომ დებატებს უყურეს. რესპონდენტები დაკომპლექტებულნი იყვნენ დებატებამდე მონაწილეობის მისაღებად და შეირჩნენ SSRS Opinion Panel-ის წევრების გამოკითხვის გზით.
ტრამპს და ჰარისს მწვავე დებატები ჰქონდათ ABC News-ის ეთერში ინფლაციის, აბორტის, იმიგრაციისა და საგარეო პოლიტიკის შესახებ. ეს იყო რესპუბლიკელებისა და დემოკრატების კანდიდატების პირველი დებატი, არჩევნებამდე 8 კვირით ადრე.