მთავარისიახლეებიირანის პრეზიდენტი და საგარეო საქმეთა მინისტრი ვერტმფრენის ჩამოვარდნის შედეგად დაიღუპნენ - Reuters
ირანის პრეზიდენტი და საგარეო საქმეთა მინისტრი ვერტმფრენის ჩამოვარდნის შედეგად დაიღუპნენ – Reuters
Reuters ირანის ოფიციალურ პირებზე დაყრდნობით ავრცელებს ინფორმაციას, რომ ირანის პრეზიდენტი ებრაჰიმ რაისი და საგარეო საქმეთა მინისტრი ჰოსეინ ამირ-აბდოლაჰიანი ვერტმფრენის ჩამოვარდნის შედეგად დაიღუპნენ. მათთან ერთად დაიღუპა ბორტზე მყოფი ყველა პირი.
“პრეზიდენტი რაისი, საგარეო საქმეთა მინისტრი და შვეულმფრენის ყველა მგზავრი კატასტროფის შედეგად დაიღუპნენ”, – განაცხადა Reuters-სთან ირანელმა მაღალჩინოსანმა ანონიმურად.
მოგვიანებით კი რაისის დაღუპვა დაადასტურა ქვეყნის ვიცე-პრეზიდენტმა მოჰსენ მანსურმა.
შეგახსენებთ, რომ ვერტმფრენი, რომელსაც ირანის პრეზიდენტი და საჰარეო საქმეთა მინისტრი გადაჰყვდა, გუშინ, 19 მაისს, ჩამოვარდა. მისი ნამსხვრევები დღეს დილით იპოვეს.
რაისი აზერბაიჯანიდან ირანში ბრუნდებოდა, როცა მის ვერტმფრენს ქალაქ ჯოლფაში პრობლემა შეექმნა. ინციდენტი აზერბაიჯანის საზღვართან მდებარე ქალაქ ჯოლფას მახლობლად, თეირანის ჩრდილო-დასავლეთით 600 კილომეტრში მოხდა. ირანის სახელმწიფო ტელევიზიის თქმით, ქვეყნის პრეზიდენტი აზერბაიჯანში, ილჰამ ალიევთან ერთად, კაშხლის გახსნას დაესწრო.