მთავარისიახლეებისაქართველოზე საკითხს EU-ს დონეზე წამოვჭრით, გადაწყვეტილებები კანდიდატის სტატუსზე, ვიზალიბერალიზაციაზე ნაჩუქარი არაა -ცაჰკნა
საქართველოზე საკითხს EU-ს დონეზე წამოვჭრით, გადაწყვეტილებები კანდიდატის სტატუსზე, ვიზალიბერალიზაციაზე ნაჩუქარი არაა -ცაჰკნა
“ჩვენ გვქონდა შეხვედრები პრეზიდენტთან, პრემიერმინისტრთან , საგარეო საქმეთა მინისტრთან, ასევე პარლამენტის სპიკერთან, არასამთავრობოებთან და ოპოზიციის ლიდერებთან. პრეზიდენტმა მკაფიოდ განაცხადა, რომ ეს კანონპროექტი პრინციპულად არის არასწორი, მასში არაფერია განსახილველი და ის მას ვეტოს დაადებს, თუმცა საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით ბოლო სიტყვა პარლამენტს ეკუთვნის. ამიტომ, ჩვენ იმედს ვიტოვებთ, რომ საქართველოს მთავრობა გადახედავს ამ საკითხს, იმიტომ რომ ჩვენ ამ საკითხს წამოვჭრით ევროკავშირის დონეზე ძალიან მკაცრად და ყველამ უნდა გაიგოს, რომ გადაწყვეტილებები, რომლებიც ჩვენ მივიღეთ კანდიდატის სტატუსთან ან ვიზალიბერალიზაციასთან დაკავშირებით, ნაჩუქარი არ არის და პასუხისმგებლობა ეკისრება საქართველოს მთავრობას. […]
ჩვენ უნდა გავაცნობიეროთ, რომ სიტუაცია საქართველოში ძალიან სერიოზულია და საქართველოს ხელისუფლებას ერთიანი ხმით უნდა ვესაუბროთ. ჩვენ შეგვიძლია გადავხედოთ ჩვენს გადაწყვეტილებას ვიზალიბერალიზაციის თაობაზე, ასევე ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე შემდგომ ნაბიჯებს და ამაზე პასუხისმგებლობა საქართველოს ხელისუფლებას დაეკისრება. ამიტომ, ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ ამ 14 დღის განმავლობაში, რაც დარჩენილი გვაქვს პრეზიდენტის ვეტომდე, საქართველოს ხელისუფლება გადახედავს თავის გადაწყვეტილებას და ქვეყანა დაუბრუნდება ევროპულ გზას”.
ამბობს ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, მარგუს ცაჰკნა DW-სთან ინტერვიუში. ის ორი დღის წინა თბილისში იმყოფებოდა კიდევ 3 ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრთან ერთად.