მთავარისიახლეებიმოსამართლემ განაჩენი შესაძლოა ისე გამოაცხადოს, რომ ლაზარე გრიგორიდისს საბოლოო სიტყვის უფლება არ...
მოსამართლემ განაჩენი შესაძლოა ისე გამოაცხადოს, რომ ლაზარე გრიგორიდისს საბოლოო სიტყვის უფლება არ მისცეს
მოსამართლემ ლაზარე გრიგორიადისის საქმეზე განაჩენი შესაძლოა ისე გამოაცხადოს, რომ ბრალდებულს საბოლოო სიტყვის თქმის უფლება არ მიეცეს. როგორც დღევანდელ პროცესზე, მოსამართლე ზვიად შავაძემ განმარტა, თუ ლაზარე მომდევნო სხდომასაც არ დაესწრება, ის ჩათვლის, რომ ბრალდებული თავს არიდებს სასამართლოს და მხარეების დასკვნით სიტყვებს მოისმენს, შემდეგ კი გადაწყვეტილების მისაღებად გავა.
გრიგორიადისის ადვოკატის შეფასებით, მოსამართლის ეს ქმედება უკანონობა იქნება და აუცილებლად გასაჩივრდება:
“ლაზარე გრიგორიდისს განცხადება ჰქონდა გამოგზავნილი, რომ მას სურდა მონაწილეობის მიღება დისტანციურად და განცხადება არ გამოუგზავნია, რომ საერთოდ არ სურდა მონაწილეობის მიღება, მაგრამ სასამართლომ განმარტა, რომ შემდეგ პროცესზე თუ არ გამოცხადდება, დასკვნით სიტყვებსაც მოვისმენ და მისი საბოლოო სიტყვის გარეშე გამოვიტან განაჩენსო. თუ სასამართლო ამ უკანონო გადაწყვეტილება მიიღებს და მის გარეშე გამოიტანს განაჩენს, დაცვის მხარეს აუცილებლად ექნება შესაბამისი რეაგირება. გავასაჩივრებთ აუცილებლად ყველგან იმიტომ, რომ ბრალდებული რომელიც თავს არიდებს სასამართლოში გამოცხადებას, ეს ცალსახად ფიქსირდება მტკიცებულებით, განცხადებით; ბრალდებული, რომელიც გიწერს, რომ ჩამრთე დისტანციურად და სრულიად უარგუმენტოდ მეუბენები უარს, ამის უფლება ნამდვილად არ აქვთ ” განაცხადა ადვოკატმა.
შეგახსენებთ, ლაზარე გრიგორიადისის დასკვნითი სასამართლო პროცესი დღეს უნდა გამართულიყო, თუმცა გადაიდო. ლაზარეს პროცესში მონაწილეობა ონლაინ რეჟიმში სურდა, თუმცა მოსამართლემ მას ამის საშუალება არ მისცა და მისი დარბაზში დასწრება მოითხოვა. მოსამართლის თქმით, გრიგორიადისს არ ჰქონდა მიზეზი იმისთვის, რომ პროცესში მონაწილეობა დისტანციურ რეჟიმში მოეთხოვა.