მთავარისიახლეებიმსოფლიოგერმანელი ტერორისტი ქართველის მიერ შექმნილი სისტემის გამოყენებით დააკავეს - Bild
გერმანელი ტერორისტი ქართველის მიერ შექმნილი სისტემის გამოყენებით დააკავეს – Bild
გერმანული მემარცხენე ტერორისტული ორგანიზაცია RAF-ს წევრი დენიელა კლეტე მართლმსაჯულებას 30 წლის განმავლობაში ემალებოდა. ფედერალურმა ხელისუფლებამ მის შესახებ ინფორმაციის მიწოდებისთვის ჯილდოს სახით 150 000 ევროც დააწესა.
↘️ მრავალწლიანი ძებნის შემდეგ მისი ვინაობის და ადგილმდებარეობის დადგენა მხოლოდ გიორგი გობრონიძის მიერ შექმნილი, ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებული სისტემის მეშვეობით მოხერხდა.
↘️ კლეტე რამდენიმე დღის წინ ბერლინში, პოლიციამ წინააღმდეგობის გაწევის გარეშე დააკავა. მას ბრალად ედება ექვს შეიარაღებულ ძარცვაში მონაწილეობა, რომლის შედეგად მილიონობით ევრო მოიპარეს, ასევე მინიმუმ ერთი მკვლელობის მცდელობა. სავარაუდოდ, დანაშაულები ჩადენილია 1999-დან 2016 წლამდე, მანამდე კლეტე ოფიციალურად ირიცხებოდა მემარცხენე ტერორისტული ორგანიზაციის რიგებში.
↘️ ბოლო პერიოდში დანიელა კლეტე ცხოვრობდა სებასტიანშტრასეს 73-ში, მეხუთე სართულზე, გამოგონილი სახელით “კლაუდია ივონე“ და იტალიური პასპორტით. ამავე სახელით შექმნილი ჰქონდა Facebook-ის ანგარიშიც.
დანიელა კლეტეს დაკავებისა და ამ საქმეში ქართველი გიორგი გობრონიძის წვლილის შესახებ გამოცემა Bild წერს.