მთავარისიახლეებისაზოგადოებაცესკოს თავმჯდომარის არჩევის წესი იცვლება
ცესკოს თავმჯდომარის არჩევის წესი იცვლება
ცესკოს თავმჯდომარის არჩევის წესი იცვლება და უქმდება ოპოზიციისთვის განკუთვნილი თავმჯდომარის მოადგილის პოსტი – ცვლილებებს კომიტეტმა მესამე მოსმენით მხარი დაუჭირა.
მმართველი პარტიის დეპუტატები ვენეციის კომისიის კრიტიკის მიუხედავად, მაინც ამტკიცებენ კანონს, რომელზეც უცხოელმა სპეციალისტებმა უარყოფითი შეფასებები დაწერეს. საუბარია საარჩევნო კომისიის თავჯდომარის მოადგილის პოსტიდან ოპოზიციონერი წევრის ჩამოშორებაზე. ამ პოსტზე “ლელოს” წევრი იყო დანიშნული. “ოცნების” მომზადებული პროექტიით იზღუდება პრეზიდენტის უფლებებიც. სალომე ზურაბიშვილს ცესკოში წევრების წარდგინების უფლებას არრთმევენ.
კანონპროექტის განხილვის პარალალურად, “ქართული ოცნება” არც იმას გამორიცხავს, რომ პრეზიდენტმა აღნიშნულ ინიციატივას ვეტო დაადოს.
დეპუტატები საარჩევნო კოდექსში შესატან ცვლილებებს პლენარულ სხდომაზე ხვალ გაიტანენ. სხდომის მხარდაჭერის შემთხვევაში კანონი პარლამენტის მიერ მიღებული იქნება და ხელმოსაწერად პრეზიდენტს გადაეგზავნება.