მთავარისიახლეებიეროვნული ბანკი საპენსიო სესხების რეკლამირებას კრძალავს
ეროვნული ბანკი საპენსიო სესხების რეკლამირებას კრძალავს
საქართველოს ეროვნული ბანკი აცხადებს, რომ პენსიონერთა უფლებების დაცვის მიზნით, საპენსიო სესხების რეკლამირებას კრძალავს.
სებ-ი ამტკიცებს, რომ ცვლილებების მიზანი ე.წ. მოწყვლადი ჯგუფების დაცვაა “გაუთვითცნობიერებელი გადაწყვეტილებების მიღებისა და ჭარბვალიანობისგან.”
“პენსიით უზრუნველყოფილი სესხების რეკლამირება პენსიონერთა ინდივიდუალური თანხმობის გარეშე იკრძალება. ამასთან, აღნიშნული ცვლილება გავრცელდება იმ პენსიონერებზე, რომელთა შემოსავალიც მხოლოდ პენსიით ან/და სხვა სახელმწიფო სოციალური გასაცემლით განისაზღვრება.
სებ-ის ახალი გადაწყვეტილებით, კომერციული ბანკები ვერ შეძლებენ პენსიით უზრუნველყოფილი სესხების რეკლამირებას, რომლის შინაარსიც საპენსიო ან სხვა ტიპის სოციალური გასაცემლის საფუძველზე მომხმარებელს სესხს შესთავაზებს.
ცვლილების მიზანია ე.წ. მოწყვლადი ჯგუფების დაცვა გაუთვითცნობიერებელი გადაწყვეტილებების მიღებისა და ჭარბვალიანობისგან. აღნიშნული ხელს შეუწყობს მომხმარებლებზე მეტად მორგებული გარემოს ჩამოყალიბებას და მათი უფლებების დაცვის მაღალი სტანდარტის დანერგვას,” – ნათქვამია განცხადებაში.