მთავარისიახლეებიმსოფლიოღაზაში დაბომბვისას ყოველდღიურად 400-ზე მეტი ბავშვი იღუპება ან დაზიანებებს იღებს - UNICEF
ღაზაში დაბომბვისას ყოველდღიურად 400-ზე მეტი ბავშვი იღუპება ან დაზიანებებს იღებს – UNICEF
გაეროს ბავშვთა სააგენტომ ოთხშაბათს განაცხადა, რომ ბავშვები იღუპებიან, ან იღებენ დაზიანებებს დღეში 400-ზე მეტი სიხშირით. უწყებამ კიდევ ერთხელ გაიმეორა მოწოება დაუყოვნებლივ ჰუმანიტარული მიზნით ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ.
გავრცელებული ინფორმაციით, 7 ოქტომბრიდან მოყოლებული 25 დღის განმავლობაში “მიმდინარე დაბომბვის” დროს დაახლოებით 3,500 ბავშვი დაიღუპა და 6,800-ზე მეტი ბავშვი დაშავდა, ნათქვამია UNICEF-ის განცხადებაში, სადაც დასძინა: “ეს არ შეიძლება გახდეს ახალი ნორმა”.
“ბავშვებმა უკვე ძალიან ბევრი გადაიტანეს. ბავშვების მკვლელობა და ტყვეობა უნდა შეწყდეს. ბავშვები არ არიან სამიზნე”, – ნათქვამია განცხადებაში, რომელიც გამოქვეყნდა ღაზას ჩრდილოეთით მდებარე ჯაბალიას ლტოლვილთა ბანაკზე ისრაელის საჰაერო თავდასხმების მეორე დღეს.
ლტოლვილთა ბანაკში მყოფმა სამედიცინო ოფიციალურმა პირებმა CNN-ს განუცხადეს, რომ საჰაერო თავდასხმების შემდეგ ასობით ადამიანი დაშავდა და დაიღუპა, მათ შორის ბევრი ბავშვი.
ისრაელის სამხედროებმა თქვეს, რომ მათ ბანაკში “ჰამასის” რამდენიმე მებრძოლი მოკლეს. სამშაბათს “ჰამასმა” კატეგორიულად უარყო მისი ერთ-ერთი მეთაურის ყოფნა ბანაკში.