მთავარისიახლეებიმარტიდან დანაშაულში 139 პირი ვამხილეთ, აქედან 62 სამართალდამცავია - სპეციალური საგამოძიებო სამსახური
მარტიდან დანაშაულში 139 პირი ვამხილეთ, აქედან 62 სამართალდამცავია – სპეციალური საგამოძიებო სამსახური
სპეციალური საგამოძიებო სამსახური გაზრდილი უფლებამოსილებით, 2022 წლის 1 მარტიდან ამოქმედდა. უწყება ამბობს, რომ ამოქმედებიდან დღემდე, დანაშაულში 139 პირი ამხილეს, მათგან 62 სამართალდამცავია. 12 პირი ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულშია მხილებული.
სამსახური საჯარო მოხელეების მიერ ჩადენილი ძალადობის, წამების და არასათანადო მოპყრობის ფაქტების გარდა, მოქალაქეთა პირადი ცხოვრების საიდუმლოების ხელყოფის, ჟურნალისტების პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების წინააღმდეგ მიმართულ სხვა დანაშაულებსაც იძიებს.
“სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ მხილებული 139 პირიდან, 62 – სამართალდამცავია, რომელთა მიმართაც სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა არასათანადო მოპყრობისა და ძალადობისთვის დადგა. 65 პირი პირადი ცხოვრების საიდუმლოს ხელყოფისა და ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულში იქნა მხილებული, 12 პირი კი ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულში”, – წერია უწყების განცხადებაში.