მთავარისიახლეებიმსოფლიო"ვერ გიტანთ... მოვითხოვ მაქსიმალურ სასჯელს" - რუსეთის მოქალაქეს უკრაინის მხარდაჭერისთვის ასამართლებენ
“ვერ გიტანთ… მოვითხოვ მაქსიმალურ სასჯელს” – რუსეთის მოქალაქეს უკრაინის მხარდაჭერისთვის ასამართლებენ
რუსეთში ტარდება სასამართლო პროცესი, სადაც ბრალდებულია რუსეთის მოქალაქე ტვერის ოლქიდან სერგეი ტროფიმოვი. მას რუსეთის არმიის დისკრედიტაციისთვის ასამართლებენ, თუმცა, სასამართლო პროცესზეც განაცხადა, რომ მხარს უჭერს ყირიმის ხიდის დაბომბვასა და უკრაინული დრონების შეტევას კრემლზე.
პროკურატურა მისი სასჯელის ზომად 12 წლით პატიმრობას ითხოვს.
“მე საჯაროდ ვამართლებ და მხურვალედ ვუჭერ მხარს ყირიმის ხიდზე მომხდარ აფეთქებებს, ასევე უკრაინული უპილოტოების შეტევებს კრემლზე, მოსკოვისა და პომდოსკოვიეს სხვადასხვა ობიექტებზე, რადგან უკრაინა რუსეთის მხრიდან აგრესიის მსხვერპლია. მოვითხოვ სასჯელის მაქსიმალურ ზომას, რადგან ვერ გიტანთ და თქვენთან საზიარო მიწაზე სიარულს, თქვენთან ერთად ერთ სახელმწიფოში ცხოვრებას არ ვაპირებ”, – განაცხადა სერგეი ტროფიმოვმა სასამართლოზე.