მთავარისიახლეებითუ დადებით დასკვნას არ წარმოადგენთ, ნებისმიერ პრეზიდენტს შეეძლება, შეიჭრას მთავრობის ექსკლუზიურ კომპეტენციაში...
თუ დადებით დასკვნას არ წარმოადგენთ, ნებისმიერ პრეზიდენტს შეეძლება, შეიჭრას მთავრობის ექსკლუზიურ კომპეტენციაში – კობახიძე სასამართლოს
ირაკლი კობახიძის ულტიმატუმი საკონსტიტუციო სასამართლოს – “ოცნების” თავმჯდომარე პროცესზე სიტყვით გამოსვლისას მოსამართლეებს მიმართა და უთხრა, რომ თუ სასამართლო დადებით დასკვნას არ დადებს, ნებისმიერ დროს, ნებისმიერ პრეზიდენტს შეეძლება, შეიჭრას მთავრობის ექსკლუზიურ კომპეტენციაში.
კონსტიტუციის თანახმად, საქართველოს საპარლამენტო რესპუბლიკაა და შესაბამისად, კონსტიტუცია იცავს საქართველოს მთავრობის ექსკლუზიურ უფლებამოსილებას, განახორციელოს საგარეო პოლიტიკა. თუ დადებით დასკვნას არ წარმოადგენთ, გამოდის, რომ მთავრობა არასდროს აღარ იქნება დაცული მის ექსკლუზიურ უფლებამოსილებაში და ნებისმიერ დროს ნებისმიერ პრეზიდენტს ექნება იმის საშუალება, რომ შეიჭრას მთავრობის ექსკლუზიურ კომპეტენციაში, რასაც ჰქვია ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკის განხორციელება. ამიტომ, გარდა პოლიტიკური მოტივისა, სამართლებრივი მოტივიც გვქონდა, რომ საბოლოოდ საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადასტუროს, რომ ეს სისტემა არის საპარლამენტო და რომ საქმე გვაქვს საპარლამენტო მმართველობასთან, სადაც საქართველოს პრეზიდენტი არ შეიძლება შეიჭრას საქართველოს მთავრობის ექსკლუზიურ უფლებამოსილებაში“, – განაცხადა კობახიძემ.