მთავარისიახლეებიბუდანოვის თქმით, უკრაინელებმა რუსეთ-ყირიმის სახმელეთო დერეფანი, შესაძლოა, დაზამთრებამდე მოშალონ
ბუდანოვის თქმით, უკრაინელებმა რუსეთ-ყირიმის სახმელეთო დერეფანი, შესაძლოა, დაზამთრებამდე მოშალონ
უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს დაზვერვის მთავარი სამმართველოს ხელმძღვანელი, კირილ ბუდანოვი აცხადებს, რომ უკრაინის თავდაცვის ძალებმა რუსეთსა და ოკუპირებულ ყირიმს შორის სახმელეთო კავშირების გაწყვეტის ოპერაცია შესაძლოა დაზამთრებამდე დაასრულონ.
გამოცემა The Economist-თან ინტერვიუში მან ისაუბრა რუსეთის ტერიტორიაზე უპილოტო საფრენი აპარატებით შეტევაზეც. ბუდანოვის თქმით, ამის მიზანი რუსეთის საჰაერო თავდაცვის სისტემის გამოფიტვა, რუსული სამხედრო ტრანსპორტისა და ბომბდამშენების მწყობრიდან გამოყვანა და სამხედრო-სამრეწველო ობიექტების დაზიანებაა.
როგორც ბუდანოვი ამბობს, დრონებით შეტევას აქვს ფსიქოლოგიური ზემოქმედების მიზანიც: რუსეთის მოსახლეობის შეშფოთება და ქვეყნის შიგნით ნორმალური ეკონომიკური პროცესების დარღვევა. მას ერთ-ერთ მაგალითად მოჰყავს მოსკოვის და პეტერბურგის აეროპორტების დროებით დახურვა, რომელიც ბოლო კვირების განმავლობაში თითქმის ყოველდღიურ მოვლენად იქცა.
ბუდანოვმა ასევე განმარტა, რომ 25-ე რუსული კომბინირებული შეიარაღების არმიას, რომელიც ახლა ნაადრევად იქნა განლაგებული აღმოსავლეთ ფრონტზე ლიმანისა და კუპიანსკის გარშემო, ჰყავს საჭირო პერსონალის მხოლოდ 80% და აღჭურვილობის 55%.