მთავარისიახლეებიევროინსტიტუციებში ნათქვამია, რომ 12-დან 8-9 პუნქტი არაა შესრულებული და ძალიან ცოტა დრო...
ევროინსტიტუციებში ნათქვამია, რომ 12-დან 8-9 პუნქტი არაა შესრულებული და ძალიან ცოტა დრო რჩება – გუგულაშვილი
ევროკომისია დღეს ევროკავშირის ელჩებსა და ევროპის საქმეთა მინისტრებს საქართველოს მიერ 12 პრიორიტეტის შესრულება-არშესრულებაზე მოხსენებას წარუდგენს. შეხვედრები ბრიუსელსა და სტოკჰოლმში დახურულ კარს მიღმა გაიმართება.
“რადიო თავისუფლების” ინფორმაციით, ევროკომისიის ზეპირ მოხსენებაში საუბარი იქნება იმასთან დაკავშირებით, რომ 12-დან 3 რეკომენდაცია სრულადაა შესრულებული და რომ საქართველომ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიაქციოს პოლიტიკურ დეპოლარიზაციას, სასამართლო რეფორმებს, დეოლიგარქიზაციასა და მედიის თავისუფლებას.
სწორედ მედიის პლურალიზმია ის პუნქტი, რომელზეც ევროკომისიის შეფასებით, “არანაირი პროგრესი” არ არის და რომელზეც მოხსენება ხაზს უსვამს, რომ საჭიროა ჟურნალისტების უსაფრთხოების დაცვა, ჟურნალისტებისა და მედიასაშუალებების მფლობელების უფლებების დაცვის დონის ამაღლება და მაუწყებლობის შესახებ კანონის ცვლილება.
“ძალიან მკვეთრად არის უკვე ევროინსტიტუციებში ნათქვამი, რომ 12 პუნქტიდან 8-9 პუნქტი აშკარად არ არის შესრულებული და ძალიან ცოტა დრო რჩება. რა თქმა უნდა, ეს არის ძალიან იმედის გამაცრუებელი. ეს ყველაფერი არ კეთდება, მაშინ, როცა შეიძლებოდა მაგალითად უზენაესი სასამართლოს ეტაპი გამოეყენებინათ და აქ მაინც ეჩვენებინათ, რომ გარკვეული დემოკრატიული მექანიზმი, გარკვეული რაღაც მუშაობს.
როცა პარტნიორი გეუბნება, რომ ამ 12 პუნქტიდან 9-8 პუნქტი არ არის, მე ვერ ვხედავ ნაბიჯებს და ამ შემთხვევაში თქვენ მერე თქვენ საკუთარ ქვეყანაში ამომრჩევლებს ეუბნებით როგორი ცუდია ევროპა, როგორ თავს გახვევს რაღაცეებს, ეს უკვე ევროპელებისთვის არის არაადეკვატური”, – ამბობს ევროპარლამენტის მწვანეთა პარტიის საპარლამენტო მრჩეველი, თამარ გუგულაშვილი.