მთავარისიახლეებისაზოგადოებაუკრაინა უკვე ასრულებს ნატოს აღმოსავლეთ ფლანგის როლს - რეზნიკოვი
უკრაინა უკვე ასრულებს ნატოს აღმოსავლეთ ფლანგის როლს – რეზნიკოვი
უკრაინის თავდაცვის მინისტრი, ოლექსეი დანილოვი “ამერიკის ხმასთან” ამბობს, რომ მისი ქვეყანა ნატოს აღმოსავლეთ ფლანგის როლს თამაშობს და იცავს “დემოკრატიულ, ცივილიზებულ ევროპას ბარბაროსული რუსეთისგან”. დანილოვის თქმით, უკრაინა ელოდება, რომ ვილნიუსში, მომდევნო სამიტზე ნატო ალიანსში გაწევრიანების პერსპექტივებს დააზუსტებს.
რეზნიკოვის თქმით, უკრაინისთვის ევროპის დაცვა “არ არის მხოლოდ აბსტრაქტული კონცეფცია”. მინისტრი ამბობს, რომ ახლა მთელი ქვეყანა ელოდება სიცხადეს, როდის და როგორ გახდებიან ალიანსის სრულუფლებიანი წევრი.
“უკრაინის თავდაცვის სამინისტრო და შეიარაღებული ძალები ახლა ცდილობენ მიაღწიონ მაქსიმალურ თავსებადობას ნატოს ქვეყნებთან ჩვენი შეიარაღებული ძალებისთვის, ჩვენი უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ძალებისთვის ნატოს სტანდარტების დანერგვით. ჩვენი მიზანია შევასრულოთ ყველაფერი, რაც შედის უკრაინის თავდაცვის სამინისტროსა და შეიარაღებული ძალების კომპეტენციაში. ავაშენოთ ყველა პრაქტიკული რამ ისე, რომ ვილნიუსს ჰქონდეს მაქსიმალური სივრცე სახელმწიფოს მეთაურების დონეზე საჭირო პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მისაღებად”, – თქვა რეზნიკოვმა.
რეზნიკოვი ამბობს, რომ უკრაინამ უკვე მიაღწია შთამბეჭდავ შედეგებს რუსეთის წინააღმდეგ ბრძოლაში, ალიანსის წევრ ქვეყნებთან მუშაობის წყალობით.