მთავარისიახლეებისაზოგადოებახურვალეთთან ოკუპანტებმა უკანონო ბორდერიზაცია განაახლეს, ლითონის ბოძები და მავთულხლართები დაამონტაჟეს - სუს-ი
ხურვალეთთან ოკუპანტებმა უკანონო ბორდერიზაცია განაახლეს, ლითონის ბოძები და მავთულხლართები დაამონტაჟეს – სუს-ი
ოკუპანტებმა ხურვალეთის მიმდებარე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი განაახლეს და ლითონის ბოძები და მავთულხლართები დაამონტაჟეს.
ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხურვალეთის მიმდებარე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა განაახლეს 2022 წელს დაწყებული უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი, რომლის ფარგლებში უკანონოდ დაამონტაჟეს ლითონის ბოძები და მავთულხლართები.
აღნიშნულ ინციდენტთან დაკავშირებით, დაუყოვნებლივ გააქტიურდა ცხელი ხაზი და ინფორმაცია ეცნობა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას და ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეებს.
საოკუპაციო ძალების უკანონო აქტივობების თითოეული შემთხვევა, მათ შორის უკანონო ე.წ. ბორდერიზაცია, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლებისა და ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების მწვავე რეაგირების საგანს წარმოადგენს.
საკითხი მწვავედ დაისმება ერგნეთის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრის ფარგლებში, ასევე ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე.
საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ განხორციელებულ თითოეულ დესტრუქციულ ქმედებაზე სრული პასუხისმგებლობა ეკისრება საოკუპაციო ძალას.” -აცხადებს სუს-ი.