მთავარისიახლეებიპოლიტიკარუსეთთან ფრენების აღდგენით საქართველო ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსს რისკის ქვეშ აყენებს -Deutsche Welle
რუსეთთან ფრენების აღდგენით საქართველო ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსს რისკის ქვეშ აყენებს -Deutsche Welle
სტატიაში საუბარია რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის გადაწყვეტილებაზე, საქართველოსთან აღედგინა ფრენები და გაეუქმებინა სავიზო რეჟიმი. სტატიის ავტორის თქმით, მაშინ, როცა კრიტიკოსები ამ ნაბიჯს რუსულ პროვოკაციად აფასებენ, საქართველოს მთავრობა გადაწყვეტილებას მიესალმება.
ავტორი ასევე აღნიშნავს, რომ რუსეთთან პირდაპირი ფრენების აღდგენამ გამოიწვია შეშფოთება საქართველოს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღების პერსპექტივასთან დაკავშირებით.
გარდა ამისა, კალიურანდმა აღნიშნა, რომ კანდიდატის სტატუსისთვის არც უკრაინა და მოლდოვა იყვნენ მზად, თუმცა “ომმა მათთვის ახალი შესაძლებლობების ფანჯარა გახსნა, მათმა მთავრობამ კი ევროკავშირის გზის მიმართ ძლიერი პოლიტიკური ერთგულება აჩვენა”.