მთავარისიახლეებიმსოფლიორა უნდა ვიცოდეთ ომის 329-ე დღის ბოლოს - სად რა ხდებოდა უკრაინაში
რა უნდა ვიცოდეთ ომის 329-ე დღის ბოლოს – სად რა ხდებოდა უკრაინაში
უკრაინაში დასასრულს უახლოვდება ომის 329-ე დღე: ოკუპანტები ახალი სარაკეტო დარტყმებისთვის ემზადებიან და დონბასს უტევენ. ვ. პუტინმა დღეს განაცხადა, რომ “სპეციალური სამხედრო ოპერაციის” მიზანი დონბასში ესკალაციის შეჩერებაა, თუმცა მოგვიანებით, უკვე მესამედ ბოლო პერიოდის განმავლობაში, უკრაინაში მიმდინარე ამბები მოიხსენია, როგორც “ომი”.
საბოლოოდ დაზუსტებული მონაცემებით, ბროვარში, სადაც შსს-ს კუთვნილი “სუპერ პუმა” ჩამოვარდა და საბავშვო ბაღის შენობას დაეცა, სულ 15 ადამიანია დაღუპული, აქედან ერთი ბავშვია. 25 ადამიანი ჰოსპიტალიზებულია, მათგან 11 ბავშვი. ერთი ბავშვის ადგილსამყოფელი ბოლო დრომდე უცნობი იყო.
დნეპრში უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ითვლება 17 ადამიანი, 12 ცხედარი კი ამ დრომდე იდენტიფიცირებული არ არის. ამ ქალაქში შაბათს, 14 იანვარს, მრავალსართულიან საცხოვრებელ კორპუსს რუსული რაკეტა დაეცა და 40-ზე მეტი მშვიდობიანი მცხოვრები იმსხვერპლა.
CNN წერს, რომ აშშ ამზადებს ახალ, დიდი მოცულობის სამხედრო დახმარების პროექტს უკრაინისთვის, ოღონდ მასში ტანკები არ შევა.
ლატვიის თავდაცვის მინისტრმა დღეს განაცხადა, რომ ლატვია უკრაინას საზენიტო-სარაკეტო სისტემებს (Stinger), საბრძოლო ვერტმფრენებს, ტყვიამფრქვევებსა და უპილოტო საფრენ აპარატებს გაუგზავნის.
დონბასში დღეს უკრაინელთა ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემებმა ოკუპანტების მორიგი KA-52-ის ტიპის დამრტყმელი შვეულმფრენი ჩამოაგდეს.