მთავარისიახლეებისაზოგადოებასაქართველოში ყოველი მეოთხე ბავშვი დაქორწინებულია - ,,გაეროს ფონდის" საგანგაშო სტატიკა
საქართველოში ყოველი მეოთხე ბავშვი დაქორწინებულია – ,,გაეროს ფონდის” საგანგაშო სტატიკა
ყოველი მეოთხე ბავშვი საქართველოს რეგიონებში დაქორწინებულია – საგანგაშო სტატიკა ,,გაეროს მოსახლეობის ფონდმა” გაასაჯაროვა. კვლევის პრეზინეტაცია ამ წუთებში ,,ჰოლიდეი ინ”-ში მიმდინარეობს, რომლსაც საქართველოს ხელსუფლების წარმომადგენლებიც ესწრებიან.
,,გაეროს ფონდის” კვლევაში პირდაპირ წერია, რომ არასრუწლოვანთან შესაძლო ნიშნობის შემთხვევაში სამთავრობო უწყებების მხრიდან უმეტესად სწორი რეაგირება არ ხდება. ასეთ საქმეებზე ხშირად საპროცესო გარიგებები ფორმდება. კვლევის მიხედვით ასეთი 39 ქეისიდან საპროცესო შეთანხმება 20 პირს გაუფორმდა, მხოლოდ 11 პირის მიმართ დაიწყო სისხლის სამართლებრივი დევნა.
20-დან 24 წლის ახალგაზრდებს შორის 14%-ია დაქორწინებული 18 წლამდე ასაკში, ეს მაჩვენებელი ძალიან განსხვავებულია სოფლებსა და ქალაქებში. სოფელში 25%, ანუ ყოველი მეოთხე გოგონა დაქორწინებულია.
ერთია დამოკიდებულების შეცვლა და ეს პრაქტიკა იყოს მიუღებელი. მეორეა, როგორ რეაგირებს სახელმწიფო ამ ყველაფერზე, როცა მისი პრევენცია ვერ ხერხდება. სწორედ ამ მეორე ნაწილს ეხება ეს კვლევა – აცხადებს ლეილა ბაქრაძე, ,,გაეროს ფონდის” საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი.
,,გაეროს ფონდი” მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, მოახდინოს ადეკვატური რეაქცია არასრულწლოვნების ნაადრევი ქორწინების ფაქტებზე.